Inštitút Communio pripravil nové číslo internetového časopisu pre novú evanjelizáciu Communio-missio. Nachádzajú sa v ňom príspevky slovenských teológov, ale aj preklady hodnotných zahraničných autorov. Časopis okrem inšpiratívneho obsahu ponúka aj výbornú grafiku.
Z obsahu:
Zakladateľ časopisu Communio-missio Ladislav Lencz (1927-2010) by sa bol v tomto roku dožil 90 rokov. Pri tej príležitosti jeho manželka Terézia napísala o ňom krátky medailón a pridala aj reflexiu ako ďalej po ekumenickej spomienke na 500. výročie reformácie. Dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Miloš Lichner sa v obsiahlom rozhovore dotýka tém ako: čo je obsahom slovenskej teológie, aký je odkaz Druhého vatikánskeho koncilu, medzináboženský dialóg v našich podmienkach, ale aj iných zaujímavých oblastí. Vedúci katedry pastorálnej teológie Teologickej fakulty Trnavskej univerzity Jozef Žuffa okrem editoriálu napísal (so spoluautormi) aj dve štúdie: o religiozite mládeže a postoji slovenských kresťanov k utečencom. Známy slovenský teológ a publicista Gabriel Hunčaga OP sa zamýšľa nad témou Kde sa mentálne a duchovne nachádzame a ktorým smerom sa pohybujeme (Slovensko 2030). Časopis prináša ďalšie štúdie na témy z ekleziológie, pastorálnej teológie a spirituality, ktorých autormi sú teológovia zo zahraničia (Thomas Schärtl, Karl Wallner, Eberhard Schockenhoff, Giorgio Zucchelli), ale aj zo Slovenska (Ivan Moďoroši, Ondrej Šmidriak, Zdeno Pupík). Prvé číslo elektronického časopisu Communio-missio v roku 2017 má 118 strán.
Link na časopis:
https://issuu.com/institutcommunio/docs/communio_missio_1_2017
Inštitút Communio vydáva najnovšie číslo internetového časopisu Communio Missio. Pokračuje tak vo zveľaďovaní odkazu zakladateľa časopisu Ladislava Lencza.
Prvé vydanie v roku 2015 sa venuje Vyhodnoteniu pastoračného plánu a exhortácii Svätého Otca Františka „Evangelii Gaudium".
V roku 2014 sa za účasti odborníkov uskutočnilo v Diecéznom centre v Žiline vyhodnotenie Pastoračného plánu Katolíckej cirkvi na Slovensku za obdobie 2007-2013. Aký konkrétny dopad na realitu má pastoračný plán a ako ovplyvnil skutočnosti v súčasnom živote našich farností, diecéz a celej cirkvi na Slovensku? Aké sú ukazovatele reality a aká je vízia do budúcnosti v oblasti pastorácie rodín, núdznych a mládeže? Išlo iba o kozmetické úpravy, o sfunkčnenie niektorých štruktúr, alebo išlo o výraznejší posun života našich spoločenstiev?
Proces pastoračného plánovania je neoddeliteľnou súčasťou pastorálnej teológie a pri aktuálnom tempe zmien v spoločnosti získava na dôležitosti. Pastoračné plánovanie nie je liekom, ktorým by sa chceli vyriešiť všetky ťažkosti, problémy a otázniky súvisiace s poslaním cirkvi. Ide skôr o prejavenie ochoty postaviť sa pred výzvy doby so zodpovednosťou a hľadaním ciest pre budúcnosť. Ako možno charakterizovať súčasnú pastoračnú prax a aká je budúcnosť cirkvi na Slovensku sa čitatelia dočítajú v zhodnoteniach v oblastiach pastorácie rodín, núdznych a mládeže.
Najnovšie vydanie Communio Missio dáva priestor aj analýzam exhortácie Svätého Otca Františka. Apoštolská exhortácia „Evangelii Gaudium – Radosť evanjelia" bola odovzdaná veriacim v nedeľu Krista Kráľa 2013 pri príležitosti ukončenia Roku viery. Aký je obsah exhortácie, čo je jej prioritou, aké sú súčasné problémy univerzálnej Cirkvi a k čomu nás exhortácia vyzýva? Fundovaní autori sa vo svojich komentároch podrobne venujú každej kapitole.
Internetový časopis je dostupný: http://issuu.com/institutcommunio/docs/communio_missio_2_2014_print
Alebo na internetovej stránke Inštitútu Communio: http://www.icommunio.sk