13. 10. 2023
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Všetkých (28. nedeľa v Cezročnom období)

Hľadači Boha

V dnešných textoch ma zaujalo slovo všetko v rôznych podobách. „Hostina pre všetky národy" (Iz 25, 6). „... po všetky dni môjho života" (Ž 23, 6a). „Všetko môžem v tom, ktorý ma posilňuje" (Flp 4, 14). „...všetko je pripravené... všetkých, čo nájdete, zavolajte na svadbu" (Mt 22, 4. 9).

Obraz hostiny pre všetkých (národy či jednotlivcov) nás môže vyrušiť. Ozaj je to aj pre Rusov (či Ukrajincov)? Aj pre Palestínčanov (či Židov)? Aj pre môjho suseda/brata/sestru/kolegu/spolužiaka/členov vlády (starej či novej)...?

Pre všetkých znamená pre všetkých. My sme povolaní pozývať všetkých, ktorých nájdeme. Problém je, či hľadáme. Ak sa teraz synoda zaoberá aj faktom, že mnohí sa cítia v Cirkvi neprijatí/vylúčení, tak je to tiež preto, že my v našich farnostiach si väčšinou žijeme v uzavretých getách, kde nám je dobre. A na ľudí mimo pozeráme ako na stratené ovce či beznádejné prípady. Moment, stop! Stratené ovce? Čo ti to pripomína? Dobrý pastier... Pre toho, kto je s Dobrým pastierom, kto miluje Ježiša, je jasné, že musí hľadať stratené ovce.

Všetko je pripravené. My nie sme organizátori hostiny. Tú má na starosti niekto iný. My sme poslovia, ktorí majú úlohu pozývať na „hostinu s výborným vínom, so šťavnatými jedlami" (Iz 25, 6) každého, koho stretnú. Ak by sme brali túto úlohu skutočne vážne, možno by sme už nikdy nevyšli z domu (aby sme nikoho nestretli). Alebo by sme sa domov ani nevracali, aby sme stretli čo najviac ľudí. Závisí to od nášho nastavenia a túžby milovať – všetkých a každého.

Že to nezvládame? To je fakt. Ale Pavol nám pripomína z vlastnej skúsenosti: „Všetko môžem..." Tak si overme na vlastnom živote, že skutočne môžeme všetko – dokonca aj pozývať na hostinu každého, koho stretneme. Napríklad takto: „Dobrý deň prajem. Pozývam vás na hostinu, ktorú organizuje Ježiš Kristus. Uskutoční sa túto nedeľu o 7:30 v miestnom kostole. Ste srdečne vítaný." A v nedeľu ráno budeme úplne samozrejme stáť pred kostolom a srdečne vítať každého, kto prichádza stolovať s Ježišom...


Na stiahnutie

15. 10. 2023.docNávrat späť