01. 10. 2021
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Malá cesta (27. nedeľa v Cezročnom období)

Listy Božím domácim (pozri Mt 10, 24)

Tento text píšem v piatok na spomienku svätej Terézie od Dieťaťa Ježiša, ktorú viac poznáme ako Teréziu z Lisieux. Práve jej „malá cesta" mi vnukla myšlienku, o čom písať pri téme manželstvo.

Všimnite si jednu drobnosť v dnešnom evanjeliu. Keď Ježiš najprv farizejom a potom učeníkom vysvetlil, ako je to s manželstvom, začali k nemu nejakí ľudia prinášať deti, aby sa ich dotkol (požehnal?). Ako reagovali učeníci? Okrikovali tých ľudí, možno aj samotné deti. Pred chvíľou riešili veľkú vec, no drobnosť nepochopili ani nezvládli.

Tak je to aj v manželstve. Ak sa riešia len „veľké veci", tak potom niet času, miesta, trpezlivosti, ochoty zvládať drobnosti – odložiť umytý riad, zamiesť, čo som rozsypal, odstrihnúť a priniesť ružu, vylúskať hrach, naliať pohár vína, podať kladivo, vyniesť odpadky... Každodenné drobnosti vytvárajú manželstvo. Tak sme to kedysi sľúbili – vernosť v zdraví i v chorobe, v šťastí i nešťastí... No ak pod tým myslíme len vernosť pri rakovine či ťažkej autonehode, no nevidíme vernosť v bozku po prebudení, bozku pri odchode do práce, objatí, pohladení, mnohých otázkach i mnohých odpovediach, tak sme ako učeníci – chápeme podstatu manželstva, no „okrikujeme deti".

Malá cesta svätej Terézie je práve o maličkostiach. Tie, ktoré som už spomenul, sú len akousi drobnou ilustráciou, lebo sú ich stovky, možno tisíce denne. Práve ony vytvárajú pevný vzťah – ak ich vidíme a konáme. Alebo všetko ničia, ak ich nevidíme a ani nekonáme (pozri Pies 2, 15).

Keď Adam pomenoval všetky zvieratá, Boh videl, že nie je spokojný. Videl všetko, ale nemal s kým „hodiť reč". Bol sám. No keď potom uvidel Evu, vykríkol od nadšenia: „Konečne!!!" Kedy to zbabrali? Keď na nahováranie diabla začali riešiť veľké veci („Budete ako Boh!"): namiesto toho, aby sa venovali záhrade, kvetom, zelenine, ovociu, tak riešili svoju veľkosť namiesto toho, aby sa tešili zo svojej malosti, z toho, že sa nemusia venovať celosvetovým problémom, ktoré by aj tak nevyriešili. O tie sa staral Boh.

Aj dnes je to tak: máme sa venovať hľadaniu/budovaniu Božieho kráľovstva. O všetko ostatné sa postará Boh. Aj v manželstve! Hovorím to z vlastnej skúsenosti.


Na stiahnutie

3. 10. 2021.docNávrat späť