03. 11. 2014
Žiaci z Gymnázia KP v Bratislavskom vodárenskom múzeu
„Dobrá studňa v suchu vodu dáva; dobrý priateľ v núdzi sa poznáva."
Žiaci tretieho ročníka Gymnázia Kráľovnej pokoja v Žiline pod vedením p. uč. B. Holíkovej, p. uč. M. Jakubcovej a Ing. V. Ješka, redaktora časopisu Quark boli 14. októbra na exkurzii v Bratislave, ktorá sa uskutočnila na základe
našej výhry v časopise Quark. V máji minulého školského roka sme sa zapojili do súťaže, kde sme správne odpovedali na otázku: „Prečo sa v niektorých vodách premnožujú sinice a riasy?"
Boli sme vyžrebovaní a ako odmenu sme získali účasť na exkurzii v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. V rámci exkurzie sme si mali možnosť prezrieť výstavu dejín zásobovania obyvateľov pitnou vodou a odvádzania odpadovej vody na Slovensku vo Vodárenskom múzeu, sídliacom v objekte pôvodnej parnej čerpacej stanice v Karlovej Vsi. Prostredníctvom virtuálnej obrazovky sme sa preniesli do najväčších čistiarní odpadových vôd na Slovensku v Bratislave.
Navštívili sme aj ostrov Sihoť – chránenú krajinnú oblasť, kde sme si mohli pozrieť najstaršiu ručne kopanú studňu na Slovensku. V krajinnej oblasti sa spolu nachádza 40 studní, ktoré zásobujú pitnou vodou približne 200 000 obyvateľov. Na záver exkurzie sme prešli tunelom vedúcim pod ramenom Dunaja, ktorý spája ostrov Sihoť so zvyškom Bratislavy. Počas exkurzie sme získali množstvo nových informácií o dejinách získavania, spracovania a vyhodnocovania kvality pitnej vody ako napr. že vo vode z vodovodu je sledovaných asi 100 ukazovateľov kvality vody a neobsahuje žiadne baktérie ani iné škodlivé látky.
Okrem iného vieme aj to, prečo sa chlór pridáva do pitnej vody. Zabraňuje premnoženiu baktérií a zaručuje zachovanie kvality vody.Chlórovanie je metóda, ktorá sa používa už viac ako 50 rokov na celom vete. Tiež sme sa dozvedeli o biotope, flóre a faune ostrova Sihoť. Prečo teda tak málo pijeme vodu z vodovodu? Je predsa chutná vďaka tomu že nemá obal šetrí životné prostredie, je zdravá, keďže neobsahuje žiadne kalórie ani cukor, je kvalitná, pretože Slovensko patrí ku krajinám s najkvalitnejšou vodou, je lacná a môžeme ju pohodlne využívať. „Nie je potrebná k životu, sama je život."
Sarah Štefanková III. AG