05. 11. 2013
Domov   >   Kalendár   >   Udalosti DŠÚ

Šachový turnaj cirkevných škôl

Pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku ZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine sa uskutočnil dňa 24. 3. 2011 v JM CENTRE pri ZŠ s MŠ A. Bernoláka šachový turnaj cirkevných škôl...

(8.4.2011) Pri príležitosti osláv 20. výročia vzniku ZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine sa uskutočnil dňa 24. 3. 2011 v JM CENTRE pri ZŠ s MŠ A. Bernoláka šachový turnaj cirkevných škôl. Do turnaja ako jediná necirkevná škola bola pozvaná ZŠ s MŠ Hurbanova z Martina. Turnaja sa zúčastnilo 13 trojčlenných družstiev z diecéz B. Bystrica a Žilina. Družstva boli rozdelené do 2 základných skupín, z ktorých potom krížovým vylučovacím spôsobom sa hralo o umiestnenia.
Favoritom turnaja bolo „A" družstvo ZŠ s MŠ A. Bernoláka. No už v základnej skupine a hneď v prvom kole došlo k prekvapeniu , keď družstvo Gymnázia Sv. Františka Žilina favorita porazilo. To nikto netušil, že obaja súperi sa stretnú v turnaji ešte raz. Obidve družstva až do finálového stretnutia pokračovali bez prehry a domáci dokonca vo všetkých zápasoch zvíťazili 3:0 a preto sa finále očakávalo s napätím. Domáce družstvo ( Marián Šimo, Mária Šimová a Marek Bátory) tentoraz nenechalo nič na náhodu a ďalším víťazstvom 3:0 potvrdilo, že na turnaji bolo skutočne najlepšie.
Veľmi dramatický bol zápas o 3. miesto medzi ZŠ s MŠ A. Bernoláka „B" a ZŠ s MŠ Hurbanova. Za stavu 1 : 1 sa na 2. šachovnici dostali Bátoryová a Šavol do obojstranne vrcholovej časovej tiesni, v ktorej aj napriek lepšej pozícii Bátoryová prekročila časový limit a tak na 3. mieste skončila ZŠ s MŠ Hurbanova (Krivková, Šavol a Letrich).
Organizátori podujatia (ZŠ s MŠ A. Bernoláka, JM CENTRUM pri tejto škole a TŠC Luna Martin) ukázali akým spôsobom sa dá šach rozširovať do škôl. Málokedy sa stane, aby sa takého podujatia zúčastnili 3 riaditelia školských zariadení, ktorí odchádzali z podujatia veľmi spokojní a s prísľubom, že takéto podujatie zorganizujú aj na ich školách... veď šach je vraj viac ako šport.
Ako riaditeľ turnaja sa chcem poďakovať vedeniu školy a JM CENTRA pri ZŠ s MŠ A. Bernoláka za vzornú prípravu a aj organizáciu turnaja. Uznanie patrí aj hráčom na turnaji. Ako častý návštevník a aj organizátor mládežníckych podujatí viem zhodnotiť nielen ich výkony, ale aj ich správanie sa počas turnaja. Musím konštatovať, že tentoraz sa hráči správali vzorne. V krásne pripravenej hracej miestnosti bola správna šachová pohoda, aj keď napätie bolo cítiť zvlášť v závere pri každej partii.