Zamestnanci Gymnázia J. M. Hurbana v Čadci a ich priatelia podnikli zaujímavú púť do Portugalska od 17. 2. do 21. 2. 2014 spojenú s výletom do Santiaga de Compostela v Španielsku.
Človek rád poznáva, odhaľuje, skúma, prežíva. Nebola to púť v pravom slova zmysle. Bola to pohodlná cesta autobusom, lietadlom, dobre zorganizovaná Mgr. Marekom Smatanom, ktorá nás obohatila o množstvo jedinečných zážitkov.
Naše fotografie prezrádzajú umenie, kultúru, tradície a jedinečnosť Portugalska. Nádherné katedrály v špeciálnom manuelovskom slohu, kaplnky, kostoly, múzeá, vybudované diaľnice, fasády domov ozdobené keramickými obkladmi, netradičné výrobky z korku, stromy s olúpanou kôrou, citrusové plody, olivy, portské víno, rybie špeciality, kohút s pestrofarebným telom a maľovaným hrebeňom, pestré tradičné kroje, pletené pončá, pamätníky moreplavcov, mosty, mestá ako Porto, Batalha, Nazaré, Alkobasa, Santarém a samozrejme Lisboa. Počúvali sme fado – smutné melódie, ktoré vášnivo rozprávajú príbehy a opisujú stav duše. Duša nechýba Portugalsku, pretože má všetko toto a Fatimu.
Fatima je zázračné miesto zjavenia Panny Márie trom deťom: Lucii(10 rokov), Franciscovi(9) a Jacinte(7). Veľkolepý priestor námestia nás ohúril. Aj keď tam v tomto období nebolo veľa návštevníkov, naše nerušené rozjímania boli emotívne. Prezreli sme si Baziliku Ružencovej Panny Márie a porovnali s modernou architektúrou Pastoračného centra Pavla VI., v ktorom dominuje majestátna zlatá mozaika.
Citlivo sme vnímali chôdzu kajúcnikov kolenačky po Chodníku obety, zapálili sme množstvo sviečok a mysleli na svoje deti, všetkých príbuzných a priateľov. To sme ešte netušili, ako hlboko na nás zapôsobí večerná sviečková procesia.
Raňajšie omše, ktoré celebrovali naši traja kňazi v Kaplnke Zjavenia so sochou Panny Márie, oslovili aj iných náhodných turistov, pútnikov, domácich. Na námestí s kolonádou sme si fotoaparátom zvečnili plastiku Jána Pavla II., vysoký kríž a zaujímavé symbolické stvárnenie betlehema.
Navštívili sme skromné príbytky vizionárov, kde sme videli útulné ale malinké izbičky, ich osobné predmety, nábytok a doplnili si predstavu o ich živote. Via Sacra – tak bola označená Krížová cesta odpustenia a zmierenia. Chladný vietor, zubaté slniečko, netradičná flóra, kvitnúce sedmokrásky, nežná tvár anjela, pokoj, pokora a ďalšie duchovné asociácie sa nám vybavujú s touto prechádzkou. Fatima má svoje čaro.
Santiago de Compostela patrí medzi významné pútnické miesta. Keď boli objavené ostatky svätého Jakuba (Santiaga) zmenil sa názov mesta Compostela a len tu sa v stredoveku cestovatelia označovali ako pútnici. Aj medzi nami boli takí, ktorí už absolvovali dobrodružnú, niekoľkokilometrovú púť pešo do tohto mesta. Musíme skonštatovať, že niektorým z nás sa splnil sen, pretože spoločne s Marekom Smatanom sme navštívili všetky tri najsvätejšieho mestá kresťanského sveta, Rím, Jeruzalem a teraz Santiago de Compostela.
Dni poznávania boli veľmi obohacujúce. Fatima je spojená s tajomstvami. My sme však nehľadali tajomstvá. Viera nám dávala nádej, že stačí rozjímať a žasnúť. Všetko, čo sme zmyslami prežili, rozumom postrehli a srdcom precítili, nás vytrhlo zo všednosti a prinieslo sviatok do duše. Bolo len prirodzené, že sme si bezprostredne pri odchode autobusom zaspievali Ave Mária. Portugalsky sa povie ďakujem v ženskom tvare výrazom obrigada. Tak: Obrigada!
Nebola to púť, bola to cesta poznania samého seba a potvrdenie pocitu, ktorý sme odhalili pri návrate domov, že aj naše slovenské hrady a kostolíky sú nádherné, že kysucká príroda s malebnými kopčekmi je fantastická, že čerstvý februárový vetrík je príjemný, že rodinné a priateľské stretnutia sú akési láskyplnejšie. To všetko spôsobila cesta do Fatimy.
cestovateľka Eva