na Gymnáziu sv. Františka z Assisi v školskej kaplnke. Svätú omšu celebroval diecézny žilinský biskup Tomáš Galis spolu s duchovným správcom školy dominikánom Irenejom Fintorom OP a pozvanými hosťami. Žiaci sa zapojili do liturgie spevom, čítaním a miništrovaním. Biskup Tomáš Galis nás v homílii povzbudil, aby sme boli citliví na „poslúchanie Ježiša v našom srdci", nech sa už nachádzame kdekoľvek. Nemusíme robiť veľké veci, cesta k svätosti vedie plnením Božej vôle aj cez každodenné maličkosti.
Po svätej omši sme sa presunuli do auly. Moderátorkou programu bola Silvia Sandanusová.
Nečakane sa na scéne objavil „sv. Tomáš Akvinský", ktorý nám priblížil svoj život. Túto hereckú rolu si vyskúšal Adrián Magoč. Program pokračoval ukážkou poézie. Báseň - Jediný obraz mojej matky od Janka Silana, predniesla moderátorka Silvia. Týmto prednesom reprezentovala našu školu aj na krajskej súťaži „A slovo bolo u Boha" v Ružomberku, kde sa umiestnila na 3. mieste. Svoj talent nám predviedli gitaristi Matúš Stašík a Rastislav Mažgút s piesňou „Times like these". Napriek tomu, že sa blížia maturitné skúšky, štvrtáci si našli čas a pripravili scénku „Hodina francúzštiny" a zatancovali na známu pieseň „Aux Champs Elysées". Spevácke duo Miriam Kamenská a Natália Kučerová potešili naše srdcia piesňou Už z hor zní zvon.
Ďalšou časťou programu bola prezentácia o Pallotínskej adopcii srdca. Naša škola už v minulosti mala adoptovaného chlapca z Rwandy. Nikola Galovičová a Zuzana Barčiaková nám predstavili nového chlapca Edmonda z Beninu. Jeho rodičia pracujú ako roľníci a nemajú dostatok peňazí na školu a stravu pre Edmonda a jeho šiestich súrodencov. Edmond má 14 rokov a má možnosť študovať, preto sme sa rozhodli pomôcť. Všetci veríme a dúfame v to, že Edmond ukončí školu a bude úspešný v živote.
Najväčším prekvapením bola beseda s drogovo závislými chalanmi z komunity Cenacolo. Prišli nám povedať svoje svedectvá o tom čo je to droga, ako pôsobí a aké je ťažké dostať sa z drogovej závislosti. Vysvetlili, že Cenacolo je kresťanské združenie, ktoré prijíma stratených mladých ľudí, nespokojných, búriacich sa, zúfalých, tých, ktorí chcú nájsť sami seba a zmysel života.
Je smutné, že problém menom droga sa veľmi rýchlo šíri a okráda mladých ľudí o skutočný pohľad na svet. Prvý, ktorý prišiel podať svoje svedectvo bol Slovák Adrián. Ako 20 ročný padol na dno svojich síl a po dlhšom pobyte na ulici prišiel za svojimi rodičmi prosiac o pomoc. Prešiel rôznymi prípravami a ostal sa liečiť v komunite na Slovensku. Z jeho slov bolo jasné, že prvé dni neboli jednoduché. Sám povedal: „Za prvých 10 dní odvykania dostanete drogu z tela, ale z mysle nie." Preto svoju myseľ zamestnávajú prácou. Po roku sa rozhodol komunitu opustiť, ale opäť vpadol do závislosti. Znova nastúpil na liečenie. Bol vo viacerých centrách, v Poľsku, v Rusku na Sibíri a dnes je v Kráľovej pri Senci.
Druhý bol Talian Alessandro, kedysi vrcholový športovec. Ako 14-15 ročný prvýkrát užil heroín a do svojich 34 rokov bol na ňom závislý. Upozornil nás na to, že keď užijeme drogu, získame len chvíľkové potešenie, ale prichádzame o všetko, čo máme. Stratíme dôveru ľudí, rodinu, peniaze, svoj život. Nástupom do komunity začal získavať. Stretnutie s týmito ľuďmi bolo poučením pre každého z nás. Mali sme možnosť zamyslieť sa nad sebou samými. Čo v živote nerobíme dobre a či by sme mali niečo zmeniť.
Sviatok sv. Tomáša Akvinského sme oslávili dôstojne aj veľmi užitočne. Naučili sme sa, že k svätosti sa dá prísť cez každodenné maličkosti, že si máme vážiť to, čo máme – rodinu, domov, priateľov, aj mnohé materiálne veci. Nesmieme zabúdať, že túžba mať a dosiahnuť viac a viac sa často zmení na závislosť.
Silvia Vyšinská, IV. C