11. 05. 2015
Domov   >   Kalendár   >   Udalosti DŠÚ

HEVI TOUR 60 v ZŠ s MŠ A. Bernoláka

V roku 2015 sa dožíva životného jubilea 60 rokov jeden z najvýznamnejších a najznámejších slovenských autorov pre deti Daniel Hevier.

Jeho doterajšia tvorba zahŕňa dovedna 60 kníh pre deti a mládež. Pri príležitosti svojho jubilea sa spisovateľ rozhodol namiesto prijímania darčekov rozdávať deťom svoju fantáziu, hravosť a tvorivú energiu.

Vybral sa na turné po Slovensku, v rámci ktorého mieni navštíviť 6 000 detí počas 60 podujatí. Na zozname jeho zastávok po Slovensku ako jediná martinská škola bola aj naša ZŠ s MŠ A. Bernoláka v Martine, kam spisovateľ zavítal 30.apríla 2015. (V Turci navštívil už len ZŠ Sklabiňa.)

Vstupenka na podujatie bola pre žiakov netradičná – vybitá baterka. A netradičného bolo viac. Deti poznajú Daniela Heviera najmä ako básnika, rozprávkara a textára, ale na spomínanej besede sa im predstavil v nepoznaných podobách: ako ilustrátor vlastných kníh, ako spevák a rapper, ako hráč na keyborde, ako človek, ktorému záleží na životnom prostredí, ako vtipný a láskavý muž, ktorý bol kedysi chlapcom a aj žiakom.

Predstavil im svoju novú knihu -- dobrodružný príbeh Svet zachránia rozprávky a projekt S deťmi sa dá dohodnúť. Na začiatku turné D. Hevier vyhlásil súťaž pre talenty na miestnych školách s názvom Fantázia na baterky. Zámerom je zapojiť deti do tvorivých aktivít a najlepšie práce v 1. polroku 2016 vydať knižne.

Popri všetkých týchto informáciách stihol Daniel Hevier odpovedať žiakom na ich zvedavé otázky, ukázať svoje vlastné koláže, predstaviť im projekt ekologickej recyklácie batérií a kartónovú skladačku určenú na zber použitých batérií a hlavne hrať a spievať svoje básne, pri ktorých ho sprevádzal hrou na bongo náš žiak Peter Beniač.

Hodina ubehla ako strela z dela. Podujatie uzavrel pán Hevier autogramiádou, pri ktorej znova prekvapil deti tým, že okrem podpisu im do knihy vkreslil nejaký originálny obrázok.

Deti boli šťastné, že mohli osobne spoznať svojho obľúbeného spisovateľa. Na zaver sa mu žiaci poďakovali za besedu, za množstvo kníh a popriali ešte veľa tvorivých nápadov.

Všetko najlepšie a dovidenia na ďalšej Hevi Tour, pán spisovateľ!Návrat späť