11. 05. 2023
Domov   >   Udalosti

Týždeň kresťanskej kultúry chce prispieť k inému, lepšiemu svetu

Žilina 11. mája – Mottom 14. ročníka festivalu Týždeň kresťanskej kultúry v Žiline je „Spolu pre iný svet". 

Podujatie sa uskutoční od 16. do 23. mája 2023. TASR o tom informoval riaditeľ festivalu Dušan Václav.

"Rokom 2023 začíname novú etapu nášho festivalu. Z tradičného jesenného termínu prechádzame na májový termín. Vďaka tomu predpokladáme teplejšie počasie a väčšie možnosti exteriérových podujatí. Do organizačného tímu je zapojených viac ľudí a zvlášť chcem vyzdvihnúť spoluprácu so známym žilinským hercom a divadelníkom Jozefom Abafim, ktorý bude okrem iného v dobovom kostýme ako palatín František Vešeléni sprevádzať po Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline, " povedal Václav.

Festival otvoria v utorok (16.5.) slávnostné fanfáry o 11.45 z Burianovej veže pri Katedrále Najsvätejšej Trojice. „Od utorka do štvrtka sa môžu ľudia v centre mesta Žilina zastaviť v „Charitnej kaviarni" v priestore pri Katedrále Najsvätejšej Trojice. Dobrovoľníci budú ponúkať kávu a niečo sladké pod zub za dobrovoľný príspevok na podporu charitnej činnosti. Týmto a mnohými inými podujatiami chceme prispieť k tomu, aby náš svet bol iný, lepší, krajší," doplnil riaditeľ festivalu. Súčasťou festivalu je aj prezentácia knihy o Žofii Bosniakovej, výstava obrazov Daniely Bílkovej, diskusia s kresťanskými influencermi – pastormi Cirkvi bratskej Josem Calvom a Jánom Máhrikom a saleziánskou sestrou Lamyiou Jalilovou, niekoľko koncertov a turistika do okolia Žiliny spojená so svätou omšou. Každoročnou súčasťou festivalu je aj ekumenické verejné čítanie Svätého písma. Tohto roku sa bude čítať List Filemonovi a žalmy.

Týždeň kresťanskej kultúry je multižánrovým kultúrnym evanjelizačným festivalom s históriou od roku 2009, kedy sa konal nultý ročník. Organizujú ho Inštitút Communio a EKUZA.

Inštitút Communio je neziskovou organizáciou. Do jej portfólia patria okrem Týždňa kresťanskej kultúry aj ďalšie aktivity ekumenického charakteru – vydáva mesačník Naša Žilinská diecéza, organizuje diskusie na duchovné a spoločenské témy.

EKUZA je neformálne združenie cirkví pôsobiacich v Žiline. Vzniklo v roku 1999. Okrem Týždňa kresťanskej kultúry každoročne organizuje v meste Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, modlitby za mesto počas Staromestských slávností alebo modlitby žien.

Viac informácií: Dušan Václav, 0904/164 223 alebo icommunio@gmail.com


 ...  ...  ...


Na stiahnutie

ZA dieceza_priloha.pdfNávrat späť