22. 09. 2023
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Záujem o ľudí (25. nedeľa v Cezročnom období)

Hľadači Boha

Hoci Izaiáš hovorí, že Božie cesty sú ďaleko od našich, predsa nás celý Nový zákon (a aj v Starom sa dá nájsť mnoho miest, ktoré k tomu vedú) učí hľadať ich a kráčať po nich. Poznávaním Ježiša totiž poznávame zmýšľanie Boha a učíme sa zmýšľať i konať podobne ako on. Aj apoštol Pavol k tomu vyzýva: „Len žite tak, aby to zodpovedalo Kristovmu evanjeliu" (Flp 1, 27a).

Čomu nás teda učia dnešné texty pri poznávaní Boha?

Záujmu o ľudí. O konkrétnych ľudí okolo nás. Je veľmi dôležité, aby hľadali Pána, lebo Boha možno nájsť (pozri Iz 55, 6). Ale k tomu potrebujú moje svedectvo o tom, ako ja hľadám a nachádzam Pána. Pavol zas prejavuje svoju lásku k ľuďom tým, že hoci túži byť s Ježišom: „...pre mňa žiť je Kristus a zomrieť zisk" (Flp 1, 21), no pre dobro ľudí, ktorí sú okolo neho, v tomto prípade konkrétne Filipania, je ochotný ešte byť s nimi a pomáhať im žiť tak, aby to zodpovedalo Kristovmu evanjeliu. To je aj moja úloha.

A napokon Ježiš hovorí podobenstvo, ktoré až extrémne vyjadruje záujem Boha o záchranu každého človeka. Od rána do večera berie ľudí do svojej vinice. Ak by išlo len o prácu, tak majiteľ vinice je nespravodlivý voči tým, čo dreli od rána. Ale ak ide o večný život, ak ide o odmenu, aký „väčší" denár môže človek dostať ako život s Bohom? Je nejaká odmena, ktorú možno k tomuto „denáru" pridať? Spomeňme si na kajúceho lotra. Spása za jednu vetu...

Keď sa už dva roky motáme (či viac nemotáme) okolo synody o synodalite, tak dnešné texty by nám ju mali veľmi výrazne pripomenúť. Záujem o ľudí. Nie, nemusíš hneď myslieť na ľudí v Afrike či Ázii. Prejdi si v mysli všetkých svojich susedov a pouvažuj, komu z nich dlhuješ svedectvo o hľadaní Boha. A pros Ducha Svätého, nech ti ukáže, ako môžeš túto dlžobu čo najskôr splatiť, aby aj ten tvoj sused mal nádej na večný život v nebi, aby aj on dostal denár od samého Pána. Možno to bude trvať roky, lebo susedov ani nepoznáš, ale kráčaj cestou záujmu o ľudí.


Na stiahnutie

24. 9. 2023.docNávrat späť