12. 08. 2022
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Tridsať chlapov (20. nedeľa v Cezročnom období)

Spoločne kráčať (Syn odos)

Kráľ Sedekiáš bol skúsený chlap. Vedel, že keď sa niekto topí v bahne, tak na jeho vytiahnutie treba tridsať chlapov. Ak si nikdy neuviazol v blate či bahne tak, že si tam napokon nechal čižmy a bol si šťastný, že si sa odtiaľ dostal, asi to nepochopíš. Zo Sedekiášovho príkazu je jasné, že Jeremiáš určite nebol prvý, čo skončil na dne prázdnej cisterny. Prázdnej, to znamená bez vody. Ale s bahnom na dne. Kráľ vedel, ako na záchranu takého človeka...

Neraz mám dojem, že mnoho ľudí okolo nás je v takom bahne. Nie skutočnom, ale obraznom. Hriech, neresti, vášne, hlúposť, mnohí akoby prišli o zdravý rozum... Ako ich odtiaľ dostať? Kde zobrať tridsať chlapov?

Vnímam bezmocnosť a možno aj osamotenosť. Ešte ju znásobuje Ježiš: „Myslíte si, že som prišiel darovať pokoj zemi? Nie, hovorím vám, ale rozdelenie" (Lk 12, 51). Toto som od teba, Pane, nečakal. Vraj tvorca pokoja, no prinášaš rozdelenie. Načo sa potom usilovať nájsť tridsať chlapov a ťahať niekoho z bahna?

Čakám na novú pieseň. Čakám na skalu, o ktorú by sa opreli moje nohy (Ž 40, 3). Aj preto volám: „Pane, príď mi čím skôr na pomoc" (responzórium).

Čakám a hľadám tridsať chlapov, ochotných riskovať život, aby vytiahli z bahna našu farnosť. Už ich mám takmer dvadsať. Len ešte nevedia, na čo ich potrebujem. Budeme vyťahovať ženy, deti, mužov. Po jednom. Lebo ako pôjdeme do neba bez tých, ktorí sú teraz v bahne? Čo povieme pri nebeskej bráne, keď sa nás svätý Peter na nich opýta?

Je niekto, koho chceš vytiahnuť z bahna? Zháňaš tridsať chlapov?


Na stiahnutie

14. 8. 2022.docNávrat späť