16. 12. 2022
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Hľadači Boha IV.

Mocné mená (Štvrtá adventná nedeľa)

Moje dnešné hľadanie Boha je stručné. On sám nám totiž oznamuje: „Tu som. Som s vami. Som záchrana. Jahve. Emanuel. Ježiš." Boha možno veľmi ľahko nájsť. Je tu.

Mám však dojem, že to neberieme vážne. Áno, to všetko je pravda, ale akosi nemá vplyv na nás život. Lebo často to vyzerá tak, že pravda je jedna vec, realita druhá.

Chceš dôkaz? Hovorí sa o nutnosti šetriť elektrickou energiou a o jej stúpajúcich cenách. Kto to berie vážne? Rozsvietené výzdoby, už týždne na mnohých domoch blikajú svetielka... Pravda je jedna vec a realita druhá. A čakáme, že štát sa postará. No ak sa nestará podľa našich predstáv, tak sa hromží.

Iný dôkaz: Svätý Otec František vyzýva, aby sme obmedzili svoje nákupy darčekov a ušetrené peniaze venovali mrznúcim obyvateľom vojnou postihnutej Ukrajiny. Iste, pápež má pravdu. Ale ako vyzerajú naše nákupné centrá? Nech sa zriekajú iní...?

Myslím si, že presne taký istý prístup máme k pravdám, ktoré nám oznamujú mená Jahve, Emanuel, Ježiš. Boh je, je s nami, on je naša záchrana (spása, uzdravenie, vyslobodenie...), ale spoliehame sa na seba, na známosti, na peniaze...

Smutne vyzerá naše čakanie na Vianoce. Reklamy sa predbiehajú v tom, ktorý obchodný reťazec nám zabezpečí akési tradičné Vianoce. Ale môžem povedať, že nádherne vyzerá naše čakanie na Narodenie Pána. Je vždy nové, žiadne tradičné, lebo my ako veriaci sa predbiehame v tom, aby sme sebe i svojim blízkym zabezpečili, že Boh bude u nás bývať. Ak ešte nebýva. Spoveď, vzájomná ohľaduplnosť, ticho namiesto mnohých rečí, ešte týždeň adventné piesne namiesto kolied, vnímavosť na (skutočné) potreby iných, obetavosť... To je len pár vecí, ktoré mi prichádzajú na um pri uvažovaní, ako svojim blízkym zabezpečiť radostné a pokojné slávenie sviatku Narodenia Pána. Boh je tu. Boh je s nami. Boh je naša záchrana. Jahve. Emanuel. Ježiš.

Tieto mená nech nám znejú v srdciach, keď čakáme, že sa zjaví Ježiš Kristus, náš Pán.


Na stiahnutie

18. 12. 2022.docNávrat späť