28. 04. 2023
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

„Čo máme robiť?“ (4. veľkonočná nedeľa)

Hľadači Boha

„Obdobie päťdesiatich dní od Nedele Pánovho zmŕtvychvstania do nedele Zoslania Ducha Svätého sa slávi v radosti a plesaní ako jeden sviatočný deň." Takto definujú obdobie, ktoré práve prežívame, Všeobecné smernice o liturgickom roku a o kalendári v bode 22.

Chcel by som to niekedy zažiť – päťdesiat dní radosti a plesania.

V súvislosti s tým mi často prichádza na um výzva Tóbiho z Knihy Tobiáš: „Usporiadajte dni radosti a oslavujte ho [Pána]!" (13, 8). Cirkev nám takéto dni dáva, predpisuje nám radosť a plesanie, no... spíme.

Preto sa vo mne rodí túžba usporiadať aj keď nie dni, tak aspoň hodinu radosti v našej farnosti. Už mám aj predstavu, čo počas nej robiť. Určite by som chcel, aby náš kostolný zbor na začiatku zaspieval Aleluja z Händlovho Mesiáša (majú to nacvičené, hádam budú ochotní). Po jeho doznení by niekto prečítal text z Knihy Genezis o stvorení sveta, celú prvú kapitolu. Nato by sme spievali Žalm 104 – „Dobroreč, duša moja, Pánovi!" Celý, veď je taký nádherný! Nasledoval by krátky príhovor plný radosti z Božieho diela a plesania nad jeho dobrotou. Potom by sme sa učili spievať pieseň Z mŕtvych vstal Pán, ktorú som spomínal pred týždňom. Nasledoval by úryvok z Piesne piesní – z 2. kapitoly, verše 8 – 14: „Hlas môjho milého...: ‚Hor’ sa, priateľka moja, holubica moja, krásava moja, a poď!...‘" Po nej by bol spev piesne z JKS – č. 198: Ó, slávny deň s Kristom víťazom. A po speve modlitby Otče náš by na záver znova zaznelo Händlovo Aleluja a z hodiny radosti (ktorá by možno trvala aj dve hodiny) pred Pánom by sme odchádzali za spevu Toto je deň, ktorý dal nám Pán.

Prečo práve tento výber? Lebo pri všetkých tých textoch a piesňach sa mi chveje srdce a moja duša jasá.

Niekto iný môže mať iný výber. Možno sa niekde dá dokopy 5-6 takto do Pána zbláznených ľudí a vznikne aj celý deň radosti.

Čo teda máme robiť? „Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa" (Flp 4, 4).

A tu je dôvod našej radosti: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie" (Jn 10, 10).

„... veď radosť z Pána je vaša sila!" (Neh 8, 10).


Na stiahnutie

30. 4. 2023.docNávrat späť