07. 07. 2021
Domov   >   Udalosti

Žilinský biskup zasadil strom pokoja

Žilinský biskup Tomáš Galis zasadil v utorok šiesteho júla na Židovskom cintoríne v Žiline strom pokoja. 


Stalo sa tak spolu s veľvyslancom Izraela Boazom Modaiom, veľvyslankyňou Nemecka Barbarou Wolf, primátorom Žiliny Petrom Fiabánem, rabínom Michailom Kapustinom a Marekom Sobolom z občianskeho združenia Servare et manere, ktoré bolo organizátorom celého podujatia. V poradí sedemnásty strom pokoja bol venovaný obetiam holokaustu.

Biskup Galis počas príhovoru povedal: „Túžime po pokoji, ktorý je dôsledkom zmierenia a odpustenia, túžime po pokoji, ktorý povedie k zahojeniu rán, túžime po pokoji, ktorý prinesie uzdravenie a obnovu. Poznáme našu minulosť, jej svetlá aj tiene a neraz je nám ľúto toho, čo sa nikdy nemalo stať... Preto sa veľmi teším, že môžeme tu na Židovskom cintoríne spoločne ako zástupcovia rôznych inštitúcií a vierovyznaní takýmto symbolickým aktom dať priestor niečomu živému, čo nás prerastie, prevýši a zatieni, aby sa nasledujúce generácie inšpirované týmto gestom už nikdy nepostavili proti sebe, ale vždy hľadali cesty pokoja."

Vzácni hostia ocenili projekt sadenia stromov pokoja, ktorý považujú za akt života a nádeje a očisťuje kolektívnu pamäť. Za pamätný strom bol vybratý platan východný (Platanus orientalis), ktorý bežne rastie v Izraeli a budú mu vyhovovať miestne klimatické podmienky.Návrat späť