19. 10. 2013
Domov   >   Udalosti

Reportáž z pobytu diecézneho biskupa v Austrálii na Svetových dňoch mládeže

Na slávnosť apoštolov sv. Petra a Pavla odcestoval žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis na 23. Svetové dni mládeže so Svätým Otcom Benediktom XVI. do Austrálie....

Otec biskup Tomáš Galis v Austrálii s mladými zo Slovenska

Na slávnosť apoštolov sv. Petra a Pavla odcestoval žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis na 23. Svetové dni mládeže so Svätým Otcom Benediktom XVI. do Austrálie.

Spolu s košickým eparchom Milanom Chauturom ich na toto podujatie vyslala ako svojich delegátov Konferencia biskupov Slovenska.

 

Príchod na austrálsky kontinent

V pondelok 30. júna privítalo asi 50 Slovákov žijúcich v Austrálii na letisku v Melbourne otca biskupa Tomáša Galisa, vladyku Milana Chautura, kňazov a slovenských pútnikov - účastníkov SDM v Sydney.

Medzi mladými pútnikmi sa nachádzajú siedmi ľudia z banskobystrického Univerzitného pastoračného centra Štefana Moysesa, biskupa, ktorí do Sydney vycestovali vďaka projektu „budete mi svedkami Sydney 2008", do ktorého sa nepriamo zapojilo viac ako tisíc ľudí. Projekt vznikol z iniciatívy mladých v Univerzitnom pastoračnom centre. Požehnal ho Mons. Tomáš Galis koncom novembra 2007.

V decembri poslali mladí list Svätému Otcovi, v ktorom ho oboznámili o túžbe zúčastniť sa svetového stretnutia mládeže, „byť svedkami už na Slovensku" a o snahách nezištne pomáhať ľuďom, ktorí to potrebujú. Benedikt XVI. prostredníctvom svojho veľvyslanca uistil mladých o svojich modlitbách. Podporu projektu vyjadrili priatelia mladých a ľudia dobrej vôle vo forme „obety srdca", modlitby a vo finančných daroch.

 

Poznávací výlet k tzv. "12 apoštolom"

Nasledujúci pondelok 7. júla absolvovali pútnici zo Slovenska spolu so Slovákmi žijúcimi v Melbourne a okolí spoločný výlet po "Ocean road" pozdĺž oceánu. Okrem iného navštívili aj známe skalné útvary nazvané 12 apoštolov, ktoré vznikli pôsobením vĺn oceánuVo večerných hodinách slávili vo farnosti sv. Augustína svätú omšu. Hlavným celebrantom bol žilinský biskup Tomáš Galis, s ktorým koncelebroval košický eparcha Milan Chautur a 20 kňazov zo Slovenska.

Fotogaléria

 

Farnosť sv. Augustína v Melbourne

Ďalšie dni pútnici zo Slovenska venovali spoznávaniu farnosti a diecézy v Melbourne. Jednotlivé skupinky pútnikov sa zapojili do aktivít farnosti a spoznávali aj samotné mesto.
Počas prvého týždňa navštívili mladí Slováci v blízkosti Melbourne aj kláštor Cisterciánov a mali možnosť spoznať život a regulu jedenej z najprísnejších rehôľ na svete.

Štvrtok patril aj návšteve Národného parku na Philip Island, kde sa pútnici mohli osobne stretnúť s typicky austrálskymi zvieratami. Otec biskup Tomáš nebol výnimkou (viď foto).

Vo farnosti boli Slováci účastní aj na svätej omši pre starých a chorých, v rámci ktorej miestny farár udeľoval sviatosť pomazania chorých.

V nedeľu 13. júla sa lúčili slovenskí pútnici s farnosťou sv. Augustína v Melbourne.
Slávnostnú svätú omšu celebroval biskup Tomáš Galis, spolu s asi 20 kňazmi. Okrem 200 pútnikov zo Slovenska sa na nej zúčastnili aj farníci a austrálski Slováci.

Biskup Galis sa vo svojom príhovore zameral na potrebu spoločenských vzťahov. „Aj tu sme svedkami silného individualizmu. Všímal som si vo vlaku ľudí, ktorí mali na ušiach slúchadlá a meravý pohľad. Žijú uzavretí do svojho sveta. Verím, že aj vaše svedectvo pomohlo viacerým, aby sa otvorili a vnímali potreby ľudí okolo seba."- povedal biskup Galis. Peklo je podľa neho práve v uzavretosti a neschopnosti komunikovať s inými a deliť sa o svoje zážitky a hodnoty.

Presný opak zažili však mladí slovenskí pútnici v Melbourne. Dlhým potleskom, modlitbou i spevom poďakovali nielen domácemu farárovi Petrovi Vojtkovi, ale aj všetkým Slovákom a farníkom, ktorí sa o nich starali. „Doma je tam, kde sa dobre cítite. A my sme vďaka vám boli doma."- vyznal za všetkých organizátor slovenskej skupiny Ján Buc. Slzy v očiach všetkých v kostole svedčili o tom, že lúčenie nebude ľahké.

Fotogaléria

 

Hor sa do Sydney

V nedeľu večer a počas pondelka sa začali slovenskí pútnici po skupinách presúvať autobusmi, vlakom i lietadlami na vyvrcholenie WYD 2008 do Sydney.Po príchode do Sydney sa stal ich domovom kostol Sv. Cyrila a Metoda

Organizátori v Sydney mali však vážne problémy pri registrácii pútnikov, kňazov i novinárov.
Zmena registračných miest, technická slabá vybavenosť i nedostatok personálu sprevádzala prvý deň v Sydney. Nedostatky sa snažili pomáhať odstraňovať austrálski Slováci, z ktorých viacerí prijali pútnikov do svojich domovov.

 

Začiatok SDM

V utorok 15. júla večer sa v prístave Barangaroo uskutočnilo oficiiálne zahájenie WYD 2008 v Sydney. Po hymne stretnutia, ktorú zahrali a zaspievali orechester rádia SBS a Chór WYD 2008, nasledoval sprievod vlajok 168 národov zúčastnených na svetových dňoch mládeže. Po vlajkách nasledoval príchod symbolov WYD- putovného kríža a ikony Panny Márie. Následne privítali pútnikov aj pôvodní obyvatelia Austrálie, txv. Aborigeni, ktorí si pre túto príležitosť pripravili pôvodné spevy a tance.

K účastníkom WYD 2008 sa prihovoril následne austrálsky premiér Kevin Rudd. Doslova povedal: "Som šťastný, že Austrália a mesto Sydney môžu hostiť oslavu viery, oslavu života a oslavu nádeje!"

Svätú omšu na úvod prvého dňa vyvrcholenia WYD 2008 celebroval arcibiskup Sydney kardinál George Pell. Vo svojom príhovore mladých ľudí povzbudil nádejou, ktorá pramení z podobenstva o stratenej ovečke. "Chcem vás privítať všetkých bez rozdielu. Mladých či starších, mužov a ženy. Kristus nás neustále volá. Aj keď sme v hlbinách vlastného hriechu. Kristus nás volá domov. Volá nás ku skutkom lásky, k načúvaniu a vytváraniu spoločenstva."- povedal kardinál. Podľa neho je potrebné byť otvorený pôsobeniu Ducha Svätého, ktorý nám pomáha počuť Boží hlas. "Ak vezmeme Boha za ruku, on vykoná ostatné. Dôvera je kľúčom. Boh nás nesklame."- povzbudil kardinál Pell asi 200 tisíc mladých ľudí zhromaždených na nábreží Barangaroo v Sydney.

 

Katechézy pre mladých

Od stredy 16. júla sa konali katechézy pre mladých pútnikov. Tri dni trvajúce katechézy viedli biskupi z celého sveta na viac ako 300 miestach. V stredu biskupi mladým hovorili o povolaní žiť v Duchu Svätom, inšpirujúc sa Listom sv. Pavla Galaťanom 5,25. Ďalšia téma na štvrtok bola Duch Svätý ako duša Cirkvi, ako to objasňuje Prvý list Korinťanom 12,13. V piatok 18. júla sa zamerali na tému Svetových dní mládeže podľa Skutkov apoštolov 1,8 - „Keď zostúpi na vás Svätý Duch, dostanete silu a budete mi svedkami".Ako prvý sa v stredu o 9. hodine pre Slovákov ujal svojej úlohy žilinský biskup Tomáš Galis. Témou jeho katechézy bol Duch Svätý a jeho pôsobenie v živote človeka. Mladí pútnici sa naladili spoločne známou piesňou "Budem ako strom", ktorá vyvolala spontánne prejavy spojené s potleskom, nakoľko na jej konci organizátori oznámili, že do Sydney dorazili už aj posledné zmeškané batožiny z cesty.

Biskup Galis sa vo svojej katechéze zameral na konkrétne a praktické aspekty života s Treťou Božskou Osobou. Viera, život a slávenie - to sú oblasti, kde sa musí vedieť kresťan súčasnosti vedieť zorientovať. "Chcem vám povedať, i v mene ostatných biskupov, že sme tu pre vás. Chceme vám pomôcť vedieť sa zorientovať." - prisľúbil biskup Galis mladým.

"Je potrebné vyjsť zo seba a dávať ovocie Ducha Svätého. Mať vietor v plachtách. Spolieham sa na vašu vynaliezavosť a nápaditosť. Zapálený človek nečaká, aby mu stále ukazovali, čo treba robiť. Vidí a robí. Buďte aj vy zapálení mocou Ducha Svätého!"- poznamenal biskup Galis a dodal: "Nie sme poslaní do sveta moralizovať, ale zapaľovať!"

Po katechéze nasledovala práca v skupinkách, kde mladí pútnici rozmieňali na drobné myšlienky z katechézy a snažili sa ich aplikovať na osobný život. Na záver stredajšieho stretnutia bola na programe svätá omša. V popoludňajších hodinách sa vydali pútnici spoznávať mesto a jeho okolie.

Fotogaléria

 

Program Benedikta XVI. v stredu 16. 7.

V stredu predpoludním zatiaľ Svätý Otec slúžil v kaplnke v Richmonde svätú omšu, po ktorej posvätil základný kameň novej stavby centra v Kenthurste, ktoré bude slúžiť na formovanie mladých.

Potom sa Benedikt XVI. stretol sa asi desiatkou mladých, pracovníkov z austrálskej zoo, ktorí mu podarovali mláďatá viacerých typických austrálskych zvierat, medzi nimi napríklad kengury či koaly, čo Svätého Otca príjemne pobavilo a potešilo. Pri stretnutí boli aj vatikánsky štátny sekretár kardinál Tarcisio Bertone či sydneyský arcibiskup Georg Pell.

Od tohto dňa sa v Sydney oficiálne začal Festival mládeže – počas ktorého mladí diskutovali o rozličných aktuálnych témach, ako životné prostredie, sexualita, sociálna spravodlivosť či medzináboženský dialóg. V kalendári akcií bolo aj fórum, ktoré viedol viedenský kardinál Schonbourn, či okrúhly stôl na tému sexuality s teológom Christopherom Westom a ďalšie akcie.

Na počesť Svätého Otca sa na stenách Harbourského mostu premietali diapozitívy o Benediktovi XVI. ako aj odkazy a pozdravy na jeho privítanie.

 

Program Svätého Otca vo štvrtok 17. 7.

Svätý Otec slávil vo štvrtok ráno súkromnú svätú omšu v katedrále v Sydney a stretol sa s rehoľnými sestrami Sv. Jozefa od kríža, medzi ktoré patrila aj spolupatrónka WYD 2008 Mary MacKillop. Neskôr sa pápež stretol s guvernérom Austrálie Michaelom Jefferym a premiérom Kevinom Ruddom.

V popoludňajších hodinách sa prístav Barangaroo a nábrežie oceánu zaplnili pútnikmi i obyvateľmi Sydney. Na veľkej lodi priplával do Sydney Benedikt XVI. Sprevádzalo ho 16 mladých ľudí, z ktorých 12 bolo zástupcov všetkých kontinentov a 4 boli domáci Austrálčania, ktorí pápežovi priblížili objekty a výhľad počas plavby. Okrem pápežovej lode sa zátokami Sydney plavilo aj ďalších zhruba 2000 mladých na 20 sprievodných plavidlách.

Benedikta XVI. privítali ako prví pôvodní obyvatelia Austrálie - Aborigenci. Osobitne pre neho pripravili starobylé tance.

Aj v samotnom prístave Barabgaroo, kde na pápeža čakalo viac ako 200 tisíc mladých ľudí, privítali vzácneho hosťa najskôr starí pôvodní obyvatelia, ktorí ho následne predstavili mladej generácii ako priateľa a duchovného otca.

Mladí z Austrálie i z celého sveta pripravili Benediktovi XVI. veľkolepé prijatie v podobe kultúrneho i duchovného programu. Pri výstupe z lode zneli piesne zo známej opery Tu es Petrus. Počas ich tónov prešiel Petrov nástupca po prístave Barangaroo v papamobile.

Benedikt XVI. sa mladým pútnikom z tribúny prihovoril a privítal každého jedného z nich. "Viem, že ste tu nielen tí, ktorí aktívne prežívajú svoju vieru, ale aj mnohí hľadajúci a tí, ktorí ste dokonca na okraji farností, či spoločnosti. Chcem vám povedať, že farnosti sa môžu stať vašim domovom. Nikto nie je nútený stáť mimo." - povedal doslova pápež.

Pozdrav poslal i tým, ktorí nemôžu byť na Barangaroo - chorým - telesne i duševne, ba dokonca i tým, ktorí sú vo väzení alebo sa odcudzili Cirkvi. Tieto slová sa stretli s mohutným ohlasom mladých. Pápež sa dotkol aj otázok spojených s ochranou prírody. S mladými pútnikmi sa podelil o svoje zážitky z letu do Austrálie, ktorý bol síce namáhavý, no umožnil mu obdivovať krásu stvorenstva, na vrchole ktorého stojí človek. Ten má podľa pápeža úlohu a povinnosť strať sa o zverené stvorenstvo.

Pápež zároveň mladých varoval pred falošnými prorokmi, ktorí sú nositeľmi myšlienok relativizmu a sekularizmu. "Snažia sa vás presvedčiť, že objektívna pravda neexistuje a že Cirkev a náboženský život patria iba do súkromného života. Táto cesta nevedie k šťastiu a slobode, ale naopak k otroctvu."- povedal Benedikt XVI.

Svet je podľa pápeža unavený egoizmom, nezáujmom a neúctou voči životu. "Práve naopak, je potrebné vaše svedectvo o úcte voči životu, budovanie spoločenstiev a solidárnosť. To je ovocie Ducha Svätého, ktorého ste svedkami."- povedal na záver svojho úvodného príhovoru Benedikt XVI.

 

Posledná katechéza otca Tomáša

Piatok 18. júla predpoludním patril poslednej prípravnej katechéze. Viedol ju otec biskup Tomáš Galis. Venoval ju téme svedectva. Podotkol, že byť dnes svedkom vyžaduje námahu a aj obetu. "Svedčiť je neraz ťažké, odmietnuť svedčiť je vážna vec a svedčiť krivo je hrozné." A to podľa biskupa Galisa nielen pri havárii, alebo zločine, ale aj v osobnom živote viery. Hoci aj apoštoli Ježiša zapreli, to podľa biskupa Galisa nie je celá pravda o nich. Oni to dokázali oľutovať a stali sa svedkami až po vyliatie krvi. My sme najčastejšie povolaní ku svedectvu slova, vlastného príkladu. No niektorí sú pozvaní aj k svedectvu utrpenia a vyliatia vlastnej krvi. "Dnes sme pozvaní niesť dva kríža. Ten prvý je premáhanie seba samého, ten druhý je posmech okolia." - vysvetlil biskup Galis. Silu k tomu nám dáva podľa neho práve Duch Svätý.Súčasťou katechézy bolo okrem práce v skupinkách a svätej omše aj umelecké video-tanečné predstavenie Pavla Danka s názvom XXL.

 

Program pápeža v piatok 18. 7.

Svätý otec v tento deň celebroval predpoludním súkromnú svätú omšu v katedrále. Následne sa stretol s guvernérkou a premiérom Nového Južného Walesu a primátorom mesta Sydney. V katedrále sa zúčastnil ekumenického a medzináboženského stretnutia a jeho hosťami na obed boli zástupcovia mladých pútnikov.

V popoludňajších hodinách sa pútnici presunuli do ulíc mesta, kde sa zúčastnili na inscenovanej krížovej ceste. Jednotlivé zastavenia krížovej cesty, ktorú sa mladí pútnici WYD 2008 modlili v uliciach Sydney sú inšpirované priamo textami Nového Zákona. Tento text krížovej cesty bol schválený Kongregáciou pre Boží kult a disciplínu sviatostí v roku 1975 a použitý pápežom Pavlom VI. počas Jubilejného roku 1975. Pápež Ján Pavol II. sa tú istú krížovú cestu modlil dva krát v Koloseu a Vatikán sa rozhodol použiť ten istý text aj pre WYD 2008. Texty pochádzajú z prekladu Jeruzalemskej biblie. Meditácie a modlitby pripravil rev. prof. Peter Steele SJ.

Krížová cesta trvala 3 hodiny. Na prvom zastavení bol osobne prítomný aj Benedikt XVI. Jej ďalší priebeh sledoval v televízii v krypte katedrály.

V podvečer o 18.45 pokračoval program Svätého Otca stretnutím s neprispôsobivými mladými z Centra pre starostlivosť Univerzity „Notre Dame" v Sydney, ktorým sa Svätý Otec prihovoril.

V úvode sa dotkol programu, alebo kurzu s názvom „Nažive", ktorým mladí v centre prechádzajú: „Názov kurzu, ktorý navštevujete v nás vyvoláva otázku: čo v skutočnosti vlastne znamená byť „živý", žiť naplno život? Je to to, čo chceme my všetci, najmä mladí a je to to, čo chce pre nás aj Kristus. On povedal: „Ja som prišiel, aby mali život a aby ho mali hojnejšie" (Jn 10, 10). Inštinkt, ktorý je najviac zakorenený v každej ľudskej bytosti je zostať nažive, rásť, rozvíjať sa a rozširovať dar života aj druhým."

 

Sobotný program Benedikta XVI.

V sobotu ráno celebroval Benedikt XVI. v katedrále v Sydney svätú omšu, na ktorej sa zúčastnili austrálski biskupi, seminaristi, novici a novicky reholí a rehoľných spoločností.

Počas svätej omše požehnal nový oltár baziliky, ktorý zobrazuje telo Ježiša Krista po sňatí z kríža. Oltár je inšpirovaný Turínskym plátnom. Počas homílie pápež vyzval mladých seminaristov, novicov a novicky, aby sa aj ich život stal živou obetou Ježiša Krista. "Musíte byť svätí a misionárski. Nikdy neoddeľujte misionársku činnosť od svätosti ."- pripomenul im Benedikt XVI.

Počas homílie sa Benedikt XVI. ospravedlnil obetiam sexuálneho zneužívania kňazmi v Austrálii a vyjadril im svoju blízkosť. 350 kardinálov a biskupov, ktorí sa zúčastňujú WYD 2008 bolo spolu s Benediktom XVI. hosťami na obede, ktorý pripravil kardinál Pell, arcibiskup Sydney.
V sobotu vo večerných hodinách slávil Benedikt XVI. spolu s mladými pútnikmi vigíliu na dostihovej dráhe Randwick. Počas celého dňa prúdili na miesto vigílie desaťtisíce pútnikov. Podľa odhadov ich bolo na Randwicku v okamihu začiatku vigílie 300 tisíc.

Vigília začala liturgickým programom plným symbolov. Po svedectve mladých ľudí o pôsobení Ducha Svätého v ich živote sa zhromaždeným prihovoril aj Benedikt XVI. Pripomenul im, že ani apoštoli neočakávali zoslanie Ducha Svätého sami, ale zhromaždení v spoločenstve. "Dnes večer robíme my to isté. Zhromaždení pod krížom, pri ktorom je obraz Panny Márie, pod žiarou Južného kríža sa modlíme."- povedal pápež. Vyzval mladých pútnikov, aby sa nechali inšpirovať príkladom patrónov WYD 2008 a aby do svojich sŕdc prijali dary Ducha Svätého.

"Uznajte a uverte v moc Ducha Svätého vo vašom živote!"- vyzval Benedikt XVI. mladých a pokračoval: "Dnešná spoločnosť trpí rozdelením, nakoľko spôsob myslenia, ktorý propaguje a uprednostňuje, zanedbáva jeden celý horizont pravdy- pravdy o Bohu a o nás." Relativizmus podľa pápeža nie je schopný pozerať celkovým pohľadom. "Iba Boh nám môže pomôcť nájsť jednotu, po ktorej tak veľmi túžime a ktorú hľadáme." A to platí podľa Benedikta XVI. aj o Cirkvi. Nie je možné oddeliť Ducha Svätého od Krista. Nemožno oddeliť ani lokálne komunity Cirkvi od Cirkvi, ktorú zvykneme nazývať inštitucionálnou, akoby tá prvá bola otvorená Duchu a tá druhá bez neho. "Jednota je základom Cirkvi, je to dar, ktorý musíme uznať a vážiť si ho."- povedal pápež.

Pripomenul mladým, že je dôležité neutekať od Krista, keď prídu problémy. "Boh je s nami v realite nášho života, nie vo fantázii. Je potrebné sa skutočnosti postaviť zoči voči, nie pred ňou utekať."- povzbudil pápež mladých.

Benedikt XVI. priblížil vo svojej homílii mladým pútnikom aj učenie sv. Augustína o Duchu Svätom. "Robte tak, aby zjednocujúca láska bola pre vás mierou, trvácna láska nech je pre vás výzvou a láska, ktorá sa daruje, nech je pre vás poslaním"- vyzval pápež všetkých na Randwicku.

Takisto povzbudil mladých pútnikov k tomu, aby si s vďakou spomenuli na svojich rodičov a starých rodičov, ktorí ich sprevádzali pri prvých krokoch viery. "Život nie je len o nahromaďovaní, je oveľa viac, ako iba byť úspešným. Skutočne žiť znamená byť premenený zvnútra, byť otvorený moci Božej lásky. Tým, že prijmete silu Ducha Svätého, aj vy budete môcť meniť vaše rodiny, spoločenstvá a národy!"- zakončil svoj príhovor Benendikt XVI.

Následne vyzval mladých pútnikov zhromaždených na dostihovej dráhe Randwick k adorácii Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej slovami blahoslavenej Mary MacKillop: "Ver tomu, čo Boh šepká v tvojom srdci. Uver mu! Uverte sile Ducha lásky!"

Po ukončení vigílie nasledoval na Randwicku hudobný program a bdenie pred nedeľnou svätou omšou, ktorá sa začala o 10.00 austrálskeho času v Sydney.

Fotogaléria


Nedeľa 20. 7.

Predpoludním celebroval Benedikt XVI. záverečnú slávnostnú svätú omšu WYD 2008 na dostihovej dráhe Randwick. K mladým pútnikom, ktorí strávili noc na dráhe, pribudli ďalšie desaťtisíce domácich veriacich. Hodinu pred svätou omšou preletel pápež v helikoptére niekoľkokrát nad celým priestranstvom, kde sa konala svätá omša, aby následne nasadol do papamobilu a takmer celú hodinu krúžil priamo medzi pútnikmi.

Vo svojej homílii sa Pontifex venoval téme darov Ducha Svätého. "Nie je to niečo, čo si môžeme zaslúžiť, alebo získať. Je to dar. Božia láska môže vyliať svoju moc iba vtedy, ak jej dovolíte, aby nás vnútorne menila."- pripomenul pápež. Benedikt XVI.

Poďakoval za dar viery, ktorý táto generácia ľudí má a mladým zároveň položil otázku: "Čo zanecháte budúcim generáciám vy? Budujete niečo, čo pretrvá?" Nová generácia kresťanov je podľa neho povolaná za pomoci Ducha Svätého žiť život, ktorý rešpektuje hodnoty života a pre ktorú láska nie je sebecká a chtivá, ale čistá, verná a slobodná. "Drahí mladí, Pán od vás žiada, aby ste sa stali prorokmi tejto novej éry!"- vyzval pútnikov pápež a dodal, že takúto obnovu potrebuje tak spoločnosť ako aj Cirkev.V rámci svätej omše vyslúžil Benedikt XVI. sviatosť birmovania 24 mladým ľuďom pochádzajúcim z celého sveta. Na svätej omši sa podľa odhadov zúčastnilo asi 500 tisíc veriacich. Po modlitbe Anjel Pána Benedikt XVI. oznámil termín a miesto konania nasledujúcich 24. svetových dní mládeže. Uskutočnia sa v roku 2011 v španielskom Madride.

 

Program záverečného dňa

Pondelňajší program pápeža Benedikta XVI. sa začal o 7.00 hod. miestneho času svätou omšou v kaplnke Katedrálneho domu v Sydney. Nasledovala rozlúčka a potom kroky Svätého Otca smerovali do verejného parku „Domain", situovaného v blízkosti Kráľovských botanických záhrad v centre mesta, kde sa po úvodnom pozdrave kardinála Georgea Pella prihovoril asi 12-tisíc dobrovoľníkom Svetových dní mládeže 2008.

Posledné slová svojej apoštolskej cesty venoval Svätý Otec prítomným na medzinárodnom letisku v Sydney, odkiaľ v pondelok odletel späť do Ríma. V príhovore sa v úvode všetkým prítomným srdečne poďakoval za pohostinnosť, ktorej sa mu počas jeho návštevy dostalo.

Menovite sa Svätý Otec poďakoval premiérovi Kevinovi Ruddovi za láskavosť, ktorú preukázal jemu, ako aj všetkým účastníkom svetových dní mládeže a tiež hlavnému guvernérovi Michaelovi Jefferymu za jeho prítomnosť a milé prijatie počas prvých dní Benedikta XVI. v Austrálii a pokračoval: „Udalosť ako táto si vyžaduje veľa práce počas príprav a organizácie a v mene tisícok mladých chcem preto vyjadriť veľkú vďaku vám všetkým. V typicky austrálskom štýle ste pripravili úžasné prijatie pre mňa a všetkých mladých pútnikov, ktorí sem prišli zo všetkých kútov sveta. Som vďačný aj rodinám z Nového Zélandu, ktoré mladým ponúkli svoje domovy. Otvorili ste vaše dvere a srdcia mladým z celého sveta a v ich mene vám ďakujem."

Potom hovoril Svätý Otec o tom, že na javisku uplynulých dní boli práve mladí, tými hlavnými protagonistami a aktérmi a preto svetové dni mládeže patria im. Boli to oni - ako pokračoval Benedikt XVI. - ktorí z týchto svetových dní urobili takú úžasnú oslavu mládeže, oslavu toho, čo znamená byť Cirkev, Boží ľud v centre sveta zjednotený vo viere a láske a posilnený Duchom svätým k ohlasovaniu vzkrieseného Krista až po končiny zeme.

Potom sa Benedikt XVI. poďakoval všetkým za to, že prišli, mnohí aj za cenu obetí, za čo im je Cirkev vďačná. Následne si hlava Katolíckej cirkvi pospomínala na udalosti uplynulých dní: na návštevu hrobky blahoslavenej Mary MacKillopovej, na Krížovú cestu ulicami Sydney, na stretnutie s mladými v Darlinghurste, na ekumenické stretnutie ako aj stretnutie s predstaviteľmi iných náboženstiev a najmä na stretnutia s mladými, čo boli podľa Svätého Otca najvýznamnejšie body jeho návštevy: „Tieto udalosti a modlitby ako aj naša radostná Eucharistická slávnosť, boli svedectvom diela živého Ducha svätého, prítomného a aktívneho v srdciach našich mladých. Svetové dni mládeže ukázali, že Cirkev sa môže z dnešných mladých radovať a môže byť plná nádeje pre svet zajtrajška" - dodal v posledných slovách venovaných Austrálii Svätý Otec.

O 10.00 hod. miestneho času odletel pápež Benedikt XVI. do Darwinu a odtiaľ po krátkej prestávke do Ríma, kde pristál na letisku Ciampino o 23.00 hodine SEČ.

 

Krátka štatistika SDM

Organizátori 23. Svetových dní mládeže v austrálskom Sydney zverejnili niekoľko čísiel, ktoré poukazujú na bohatstvo a rozmanitosť tohto sviatku mladých, na ktorom sa zúčastnilo približne pol milióna veriacich. Pútnici prišli zo 170 krajín sveta, medzi ktorými mal svoje zastúpenie aj Irak, Izrael či Mjanmarsko.

Okrem toho sa každý deň pripojilo na webovú stránku Svetových dní mládeže asi 500-tisíc ľudí a o sprostredkovanie priamych prenosov z programu, ale aj všetkých dôležitých okamihov podujatia, sa postaralo spolu 2-tisíc novinárov z celého sveta. Aj v samotnom Sydney jednotlivé katechézy zazneli na 235 miestach a v 29 jazykoch.

 

Zhodnotenie SDM

„Tsunami viery" - takto na tlačovej konferencii opísal pomocný biskup Sydney a koordinátor Svetových dní mládeže 2008 Mons. Anthony Fisher záverečnú svätú omšu podujatia. Podľa jeho odhadov sa na nej zúčastnilo vyše 400-tisíc pútnikov a tisíce ďalších sledovali liturgiu na veľkých obrazovkách v susednom Centennial Parku. „Toto mesto", pokračoval Mons. Fisher, „ponúklo svoje domovy, svoje srdcia a svoje otvorené náručia pápežovi, mládeži z celého sveta a cirkevným predstaviteľom, dajúc tak najavo, že Austrálčania sú omnoho duchovnejší, než by sa mohlo zdať."

Podľa koordinátora podujatia sa účinok SDM už začal aj s ohľadom na budúcnosť: „130-tisíc Austrálčanov sa vráti domov plných entuziazmu z toho, že mohli zdieľať túto skúsenosť. Toto je nepochybne nový život a nová energia pre našu Cirkev a som si istý, že vďaka Svetovým dňom mládeže naša misia v oblasti pastorácie mládeže bude úspešnejšia, ako predtým."

Mons. Fisher zároveň oznámil, že v novembri zasadne Konferencia biskupov Austrálie, aby hovorila o príprave nových smerníc, ktoré by v blízkej budúcnosti mali byť uplatnené práve v tejto sfére.

„Pápež Benedikt XVI. ukázal, že Svetové dni mládeže, sú štandardnou súčasťou cirkevného života," tieto slová povedal arcibiskup Sydney kardinál George Pell na záver podujatia. Organizovať Svetové dni mládeže bol nápad pápeža Jána Pavla II., kardinál Pell si však cení, že sa jeho nástupca Benedikt XVI. rozhodol pokračovať v tejto tradícií. Okrem toho vyjadril presvedčenie, že generácia mladých veriacich, ktorá prišla na svet počas pontifikátu pápeža Jána Pavla II., bude verná aj jeho nástupcovi Benediktovi XVI.

Ako uviedol predseda Pápežskej rady pre laikov kardinál Stanislaw Rylko, mládež je obrazom mladej Cirkvi, naplnenej nádejou, radosťou, vierou a misionárskou odvahou. Kardinál v tejto súvislosti hovoril o novom vyliatí Ducha Svätého a pripomenul poslanie, ktoré majú pútnici pri návrate domov - „vydávať svedectvo o Kristovi a svojím životom ohlasovať evanjelium".

Na záver sa kardinál Rylko poďakoval pápežovi Benediktovi XVI. za jeho prítomnosť, ktorá je znakom lásky Cirkvi k mladým: „vo vás, Svätý Otec, vidíme, že je Cirkev priateľská k mládeži, dokáže počúvať jej problémy, hľadať k nej cestu a sprevádzať ju".

 

Otec Tomáš na odchode zo Sydney

Aj žilinský biskup Tomáš Galis sa zo Sydney o pár dní vydá na cestu domov na Slovensko a do Žiliny. Pricestovať by mal 6. augusta. Tešíme sa na jeho príchod a zaujímavé rozprávanie o 23. svetových dňoch mládeže v Austrálii. Jeho osobné dojmy a postrehy vám prinesieme hneď, ako to bude možné.


Z podkladov TK KBS pripravil Peter Holbička
Autori fotografii: Peter Zimen, Jozef Kováčik

 



Návrat späť