09. 10. 2015
Domov   >   Udalosti

Konsekrácia Kostola Panny Márie Matky Cirkvi na Hore Živčáková

Hora Živčáková, tento vrch s nadmorskou výškou takmer 788 metrov v katastri obce Korňa je s Pannou Máriou spojený už od polovice 20. storočia. 

Postupne, ako na toto miesto prichádzalo čoraz viac pútnikov, stalo sa významným piestom pre kresťanov nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky či Poľska. V súčasnosti môžeme hovoriť už o desiatkach tisícoch pútnikov ročne. Nárast počtu pútnikov v každom ročnom období si vyžiadal v roku 1993 výstavbu Kaplnky Panny Márie, a o rok neskôr bola Turzovka (kam vtedy administratívne Korňa patrila) vyhlásená Biskupským úradom v Nitre za pútnické miesto. Kaplnka Panny Márie však nárastom návštevnosti kapacitne nepostačovala, preto vznikla myšlienka výstavby kostola s potrebnou kapacitou. Prípravných prác a aj neskôr celého manažmentu stavby a dozoru sa ujal správca farnosti Korňa, dekan Ivan Mahrík. Kľúčovým rokom sa stal rok 2008, kedy v septembri Mons. Tomáš Galis, biskup novovzniknutej Žilinskej diecézy, povoľuje stavbu kostola Panny Márie Matky Cirkvi spolu s exercično-pastoračným zariadením. Už v októbri toho istého roka slávnostne posvätil základný kameň stavby kostola a stavba oficiálne mohla začať. Architektonický návrh nového kostola vypracoval Ing. arch. Marián Goč. Zároveň od 19. októbra 2008 je vrch Živčáková oficiálne vyhlásený za Mariánske pútnické miesto Žilinskej diecézy.

Po siedmych rokoch od začiatku výstavby a preinvestovania cez 3 milióny eur a tisícok hodín prác bol Kostol Panny Márie Cirkvi 4. októbra 2015 slávnostne konsekrovaný žilinským diecéznym biskupom Mons. Tomášom Galisom. Tejto nielen pre región, ale aj pre diecézu významnej udalosti sa zúčastnilo množstvo biskupov: Mons. Ján Orosch, trnavský arcibiskup, Mons. Stanislav Stolárik, rožňavský diecézny biskup, vladyka Milan Šášik, CM, eparcha Mukačevskej gréckokatolíckej eparchie na Ukrajine, vladyka Milan Lach, SJ, pomocný biskup Prešovskej archieparchie, Mons. Jan Graubner, olomoucký arcibiskup, Mons. František Václav Lobkowicz, ostravsko-opavský diecézny biskup a duchovný prior Českého veľkopriorstva rádu sv. Lazára Jeruzalemského.

Z predstaviteľov spoločenského života sa slávnosti zúčastnili: Peter Pellegrini, poslanec a predseda NR SR, Juraj Blanár, poslanec NR SR a predseda Žilinského samosprávneho kraja, Ján Figeľ, poslanec NR SR a predseda KDH, Ján Podmanický, poslanec NR SR, rytieri z Českého Veľkopriorstva Vojenského a špitálskeho rádu sv. Lazára Jeruzalemského a primátori či starostovia okolitých miest a obcí. V neposlednom rade aj kňazi, diakoni, rehoľníci, rehoľné sestry a veriaci nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Poľska a Maďarska.

Slávnosť, ktorú pripravil Biskupský úrad v Žiline a Farnosť Korňa začala v Kaplnke Panny Márie, ktorá je od nového kostola vzdialená približne 700 metrov. Po úvodných bohoslužbách sa sformovala procesia a spolu s ostatkami svätých Andreja – Svorada a Benedikta, sv. Jána Pavla II., sv. Márie Goretti a bl. sestry Zdenky smerovala k novému chrámu. Procesie sa zúčastnili aj všetci otcovia arcibiskupi a biskupi spolu s konsekrátorom Mons. Tomášom Galisom. Po prevzatí kľúčov od nového kostola nasledovala slávnostná sv. omša. Po spoločných litániách k všetkým svätým boli na oltár umiestnené ostatky, ako je zvykom a dávnou tradíciou pri konsekrácii katolíckych chrámov. „Kostol je obrazom tajomstva Cirkvi. V ňom Boh prebýva medzi ľuďmi. Nech naplní kostol i oltár, aby bol pripravený na Kristovu obetu. Nech sa pri oltári zhromažďujú Kristovi veriaci", modlil sa Mons. Tomáš Galis. Následne pomazal krizmou – sv. olejom oltár a spolu s ostatnými biskupmi aj steny kostola, aby bol chrám zasvätený kresťanskej bohoslužbe. Po zapálení kadidla sa kostol stal domom modlitby. Oltár, Pánov stôl na pamiatku Kristovej obety, pokryli bielym obrusom a pripravili na prvé slúženie svätej omše. Potom prevzal správca farnosti vdp. Ivan Mahrík od biskupa zapálenú sviecu, ktorou zažal všetky sviece na oltári. V závere sv. omše boli podpísané listiny na pamiatku posviacky a vyslovené slová vďaky a uznania pre tých, ktorí sa o výstavbu chrámu najviac zaslúžili. Slávnosť konsekrácie sa skončila biskupským požehnaním, Pápežskou hymnou a hymnickou piesňou „Bože čos ráčil..." Celú slávnosť, ktorej sa zúčastnilo približne 12 – 15 000 pútnikov v živom prenose vysielala česká kresťanská televízia Noe. Záverom môžeme citovať želanie dekana Ivana Mahríka: „Chrám si vymodlili pútnici na Živčákovej, bodaj by prekvital hlavne po duchovnej stránke."

Text: Marek Sobola

Fotografie: Miroslav Chrenšť



Návrat späť