17. 06. 2024
Domov   >   Udalosti

Kňazská a diakonska vysviacka 2024

V sobotu 16. júna 2024 žilinský biskup Tomáš Galis vysvätil štyroch novokňazov pre Žilinskú diecézu. 

Svätá omša bola vo Farskom kostole Sedembolestnej Panny Márie v Martine.

František Galis, Jakub Galmiš, Miroslav Maňák a Peter Sovík, to sú mená štyroch novokňazov zo Žilinskej diecézy. Podľa biskupa Tomáša Galisa je vysviacka vždy radosťou aj vďačnosťou. „Vďačnosť, že teda aj v tejto dobe Pán dáva požehnania, tie kňazské, lebo to je naozaj požehnanie pre celý svet. No a radosť každého toho spoločenstva cirkevného, že sú tí, ktorí odpovedali na Pánovo volanie a do tej služby sa dali. Je to naozaj pre mňa radosť aj preto, lebo zatiaľ, chvalabohu, každý rok vysviacam nových kňazov," uviedol.

Biskup Tomáš Galis novokňazom pripomenul, že budú pôsobiť v ťažkej dobe. Zároveň ich vyzval, aby sa napriek tomu nebáli svätosti. „Svätosť spočíva predovšetkým ako to, aby oni žili vo svätosti. To je stretnutie s Pánom v modlitbe, v adorácii, lebo tam budú čerpať všetko to potrebné, čo potom môžu rozdávať druhým. No a z čoho budú oni čerpať, tak potom z toho budú sami žiť a deliť sa s ostatnými."

Novokňazi budú pôsobiť v Skalitom, v Predmieri, Dolnom Hričove a v Žiline na Vlčincoch. 

V piatok 15. júna 2024 biskup Tomáš Galis vysvätil aj troch nových diakonov, Dominika Brodňana, Juraja Skřivánka a Mariána Zuziaka. Svätá omša bola vo Farskom kostole Najsvätejšieho Srdca Ježišovho v Rajeckých Tepliciach.Návrat späť