Excelencie – bratia v biskupskej službe, predovšetkým Ty, milý Tomáš – drahý jubilant, bratia kňazi a diakoni, milé rehoľné sestry, seminaristi, príbuzní a priatelia nášho jubilanta, drahí bratia a sestry v Kristovi!
Vždy keď slávime jubileum nejakého kňaza, alebo biskupa, vždy je to istý prejav chvály a vďaky voči Najvyššiemu kňazovi a pastierovi Ježišovi Kristovi. Ježiš je pre každého biskupa najväčším príkladom a vzorom, podľa ktorého sa snaží formovať celý svoj život. A nielen my sa formujeme v jeho škole, ale predovšetkým on formuje nás, lebo on si nás v dôvere povolal a sprevádza nás celým životom.
Neustále pripodobňovanie sa Večnému kňazovi a Dobrému pastierovi sa má pre každého biskupa stať motívom k napredovaniu – byť ako on – vo všetkom! Aj v dnešnom Evanjeliu nás Ježiš vyzýva, aby sme ho nasledovali a to aj v pokore a jednoduchosti. Kristus nás prosí, aby sme si nerobili nároky na tituly učiteľov, otcov a vodcov, ale aby sme zo svojho úradu slúžili ako náš jediný a najvyšší pastier a učiteľ. Lebo kto sa povyšuje bude ponížený, a kto sa ponižuje, bude povýšený! (Mt 23, 1-12). Skutočne, v Cirkvi nik nie je pánom, ale všetci sú povolaní, všetci sú vyslaní, všetkých sa dotýka a všetkých vedie Božia milosť. Spoluúčasť na Kristovej vláde sa ale overuje cez podiel na jeho kríži.
Milý Tomáš, Boh ti dal život! A celým životom ťa sprevádza s veľkou starostlivosťou. Priväzuje si ťa k sebe lanami dôvery už od začiatku. Pochádzaš z rodiny železničiara z Vrútok. Pán stál pri tebe, keď si sa rozhodoval pre kňazstvo. On bol s tebou, a aj ja som bol s tebou, lebo sme spolužiaci z ročníka, ale vysvätený na kňaza si bol až o dva roky neskôr v roku 1976, keďže si medzitým absolvoval dva roky vojenčiny.
Ako študent si bol veľmi dobrý, nadaný. Až to bolo podozrivé, či neberieš nejakú tajnú medicínu na posilnenie pamäte. To sme na tebe obdivovali. V ročníku si doslova držal pokope banskobystrickú skupinu kňazov. Priateľskosť a bratskosť bola na tebe viditeľná už od začiatku a azda aj preto si ťa pán biskup Rudolf Baláž vybral za rektora novootvoreného kňazského seminára v Badíne, kde si zotrval až do tvojej biskupskej vysviacky presne pred 25-timi rokmi. Stal si sa pomocným banskobystrickým biskupom a generálnym vikárom.
Odvtedy sa tak ako aj my, tvoji spolubratia v biskupskej službe, snažíš pridŕžať slov svätého pápeža Gregora Veľkého o bohumilých vlastnostiach biskupa: Biskupovu česť nespoznávame ani tak v nádhere jeho odevu, ako skôr v lesku jeho duše. Biskup má byť preto neúnavný v horlivosti a zapálený duchom! Nech sa mu prieči povýšeneckosť. Nech si zamiluje pokoru a pravdu a nech sa ich nikdy nevzdá! (Regula pastoralis II, 2-4)
Nielen z týchto odporúčaní svätého pápeža, ale i z vlastnej skúsenosti vieme, že pre službu biskupa je nevyhnutná pokora, pravda a láska. Biskupská služba je službou pokory, službou pravdy a službou lásky.
A ty, milý jubilant, si sa rozhodol čerpať inšpiráciu od najpokornejšej ženy, Matky nášho Pána, keď si do svojho biskupského erbu navždy zapísal veľavravné heslo: Per Mariam ad Iesum (Cez Máriu k Ježišovi!) A tohto svojho hesla sa po celý ten čas verne pridŕžaš.
Ani honor, ani sláva! V našich časoch je úrad biskupa spojený skôr s mučeníctvom. Lebo biskupská mitra je priam magnetom a dobre viditeľným terčom pre mnohé kritiky a ostré strely. Niektorí si myslia, že biskup je muž mimo realitu, že už nemá ani srdce, a aby ho zranili mieria priamo na jeho hlavu a spochybňujú jeho úrad. No ty, milý Tomáš, máš veľké srdce a služba, ktorú konáš pre mladú Žilinskú diecézu i pre celú slovenskú Cirkev, je preniknutá jednoduchosťou a priamosťou.
Keď sa pred 16-timi rokmi (v roku 2008) doslova narodila Žilinská diecéza, prijal si Žilinu za svoju vlastnú a stal si sa jej prvým diecéznym biskupom. Dal si jej všetky svoje sily. Robíš všetko preto, aby sa diecéza rozvíjala a rástla. Tešíš sa z každého jej úspechu a trápiš sa nad jej problémami. My všetci s rešpektom obdivujeme silu a progres, s akým sa žilinská diecéza postavila na nohy. Stala sa z nej samostatná a plnohodnotná diecéza. Je živá, pretože má dobrých kňazov i veriacich, má dobrého biskupa – zakladateľa, ktorý pre ňu obetoval všetko – zdravie i celý svoj život.
Dvadsaťpäť rokov tvojej biskupskej služby charakterizuje predovšetkým družnosť a starosť o vytváranie živého spoločenstva – a to nielen toho kňazského, ale všeobecne, aj toho veľkého spoločenstva veriacich. Vizitoval si svoje farnosti, oduševňoval pre nový začiatok, vyskladal si novú štruktúru dekanátov, vybudoval si mariánske svätyne ako oázy duchovnej posily, dal si základ pre diecéznu charitu a školstvo, podarilo sa ti postaviť novú rezidenciu a priestory pre všetky potrebné úrady. A čo ja veľmi obdivujem, rozbehol si diecézny časopis, ktorý funguje dodnes. Vždy si vedel priamo pomenovať cirkevné i spoločensko-politické problémy. Nebojíš sa konkrétne poukázať na hriechy spoločnosti, problémy rodiny, novodobé prenasledovanie kresťanov a neúprimnosť niektorých médií.
Tvoja statočnosť ale nespočíva v zasadzovaní tvrdých úderov či v agresivite, ale v odvahe pevne sa pridŕžať pravdy. V službe pravdy nachádzaš podnetné argumenty na obhajobu pravdy o človeku a o Bohu. To je tvoja služba pravdy!
K dnešnej bohoslužbe Slova sme vybrali čítanie z prvého listu sv. apoštola Petra (1Pt 2, 20b-25). Je to pozdrav, ktorý je adresovaný z Ríma celému kresťanskému svetu všetkých čias. Peter sa prihovára pastierom všetkých ďalších pokolení. Apoštol chápe kňazský úrad ako službu založenú na Kristovi. Krista nazýva pastierom a biskupom duší (2, 25)! Čo tým chce povedať? V gréckom slove episcopos je zahrnuté sloveso vidieť, preto sa prekladá aj ako strážca, inými slovami ako dozorca. Myslí sa tým na pozeranie z výšky – pohľad z Božej perspektívy.
Vidieť z Božej perspektívy znamená vidieť pohľadom lásky, ktorá chce druhému slúžiť. Kristus je biskupom duší. To znamená: on nás vidí v Božej optike, vidí všetko, a predsa nás miluje! Takto sa pozerať znamená vidieť podstatu, hľadieť na celkový obraz, na vnútro človeka, zamilovať si človeka takého, aký je, a všemožne sa snažiť zachrániť ho pre večnosť. Toto je služba lásky!
Ježiš, biskup duší, je prototypom každého biskupského a kňazského úradu. Máme sa odrážať od neho, a tak byť k dispozícii ľuďom, aby našli život. Máme im prinášať pokrm – Božie slovo. No apoštol nakoniec dodáva, že nestačí len hovoriť. Pastieri sa musia stať vzormi stáda: žiť Slovo už tu a teraz, žiť Božiu lásku a rozdávať ju!
Každá obetavá láska sa naplno uskutočňuje v rodine a spoločenstve. Biskupovou rodinou je diecéza, pre ktorú bol poslaný. Je dobré, ak máme s kým zdieľať starosti i radosti! Je dobré, keď cítime podporu a silu modlitby od kňazov i veriacich.
Milý jubilant, určite veľa rozmýšľaš nad svojimi kňazmi, pýtaš sa ich ako žijú, modlíš sa za nich. A ak sa aj vyskytne nejaký problém, ty si jednoducho taký, že dáš novú šancu, nezašliapneš toho kto sa trápi. Aj naďalej maj rád svojich kňazov ako svojich synov a tiež prosím aj ich, aby oni mali radi teba, aby sa za teba modlili a ak bude treba, aby sa vedeli o teba postarať keď prídu ťažké dni.
Drahý jubilant, zachovaj si totálnu dôveru a vernosť Kristovi, Božej Matke a Svätému Otcovi! Čo iné ti dnes, pri tvojom biskupskom jubileu možno zapriať a zaželať!? Nech ti Pán zachová tvoj priateľský charakter, usmievavú tvár, trpezlivosť, pokoru i miernosť, dobrotu otcovského srdca a vernosť! Prajem ti, aby Kristus mal cez tvoje pastierske pôsobenie vždy viac a viac priestoru v srdciach i vo vzťahoch tých, ku ktorým si poslaný.
Teš sa z Božej blízkosti, motivuj i povzbudzuj k životu s Ježišom. Stavaj mosty medzi Cirkvou a kultúrou, medzi Ježišom a ľuďmi. Upevňuj puto jednoty medzi kňazmi tejto diecézy.
Milý Tomáš, nech ti Pán k tvojim rokom pridá aj ďalšie a nech ti dopraje v zdraví, v dôvere, v úprimnosti a odovzdanosti prežívať najrozvážnejšie roky života. Nech ťa Panna Mária Frívaldská svojim mocným príhovorom chráni od všetkých nebezpečenstiev tela i duše a tvoji svätí patróni na čele s apoštolom Tomášom, nech ti pomáhajú zachovať tvoje zmysly i srdce vždy mladé a živé v Ježišovi Kristovi! AMEN