V roku 1997 sa stretli priatelia z piatich rodín – nadšenci, ktorým neboli ľahostajné osudy iných ľudí. Chceli pomôcť ženám, ktoré sa v určitej životnej fáze nachádzali v krízovej situácii. Ich nadšenie pomáhať vyústilo do vzniku samostatnej neziskovej organizácie Áno pre život. Organizáciu zakladali s úmyslom "ženám pomáhať a ženy zamestnávať", pretože to bol ďalší problém, ktorý vnímali - nerovnaké príležitosti, najmä pre ženy s rodičovskými povinnosťami. Nezisková organizácia Áno pre život si tento rok pripomína 20. výročie svojho založenia.
V súčasnosti medzi hlavné oblasti činnosti organizácie patrí poskytovanie ubytovania v zariadení núdzového bývania a v útulku a odborné poradenstvo osamelým tehotným ženám v núdzi a matkám s deťmi, ktoré sú obeťami domáceho násilia alebo sa ocitli bez prístrešia. V zariadení našlo pomoc už viac ako 830 matiek s deťmi. Mnohé z detí by bez podanej pomocnej ruky ich matke boli v čase krízy umiestnené do ústavnej starostlivosti.
„Pre verejnosť sme otvorili Komunitné centrum, v ktorom sa realizujú programy pre rodiny ohrozené sociálnym vylúčením z celého regiónu. Ďalšími cieľovými skupinami sa stali zdravotne znevýhodnení, osamelí rodičia so školopovinnými deťmi, ženy po viacročnej materskej dovolenke, ženy diskriminované na trhu práce z dôvodu veku. Pre týchto ľudí sme v organizácii jednak vytvorili Poradenské centrá, ale tiež pracovné miesta „šité na mieru" s ohľadom na ich rodičovské povinnosti a ich znevýhodnenie vyžijúc nástroje politiky zamestnanosti (chránené pracoviská), taktiež sme naštartovali sociálnu firmu. Týmto sme nielen rozšírili portfólio cieľovej skupiny, tiež sme uzatvorili komplexnú pomoc osobám ohrozeným sociálnym vylúčením. Ide o inovatívny projekt v prístupe riešenia integrácie týchto sociálne znevýhodnených skupín do spoločnosti," povedala Zuzana Dobešová z neziskovej organizácie Áno pre život.
Organizácia poskytuje aj telefonické poradenstvo prostredníctvom LINKY POMOCI 0800 12 00 24, na ktorú je možné dovolať sa bezplatne, nonstop zo všetkých sietí z celého územia SR. Pri príležitosti Svetového dňa prevencie týrania a zneužívania detí a Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách organizuje Áno pre život infokampaň s názvom „Domáce násilie ubližuje všetkým". Cieľom je informovanie širokej verejnosti o príčinách a dôsledkoch násilia páchaného na deťoch, ženách a v rodinách, taktiež o formách pomoci obetiam.
V organizácii je zrejmý sústavný rozvoj – v roku 2017 začali poskytovať terénne sociálne služby priamo v rodinách Rajeckého regiónu. Cieľom je predchádzať zlyhaniu rodín a adresnou pomocou udržať rodiny pohromade. V súčasnosti pripravujú projekt zriadenia Domova na polceste pre matky s deťmi.