19. 04. 2016
Akadémia o Vendelínovi Javorkovi SJ v Žiline
Jezuita a misionár bol názov akadémie konanej pri príležitosti 50. výročia úmrtia Vendelína Javorku SJ v sobotu 16. apríla 2016 v Žiline,
ktorú pripravila Žilinská diecéza a Spoločnosť Ježišova na Slovensku.
O ôsmej hodine ráno začala slávnosť svätou omšou, ktorú v Katedrále Najsvätejšej Trojice celebroval žilinský biskup Tomáš Galis. Prítomným sa prihovoril arcibiskup Cyril Vasiľ, sekretár Kongregácie pre východné cirkvi. Pamiatku na výnimočného kňaza otca Vendelína si pripomenuli aj pietnym aktom pri jeho hrobe na Starom cintoríne. Počas akadémie o živote a pôsobení pátra Javorku SJ v Taliansku, Mandžusku, Číne a Rumunsku si mohlo zhruba dvesto účastníkov v Diecéznom centre vypočuť hodnotné prednášky v podaní arcibiskupa Cyrila Vasiľa, Milana Hudačka SJ, Ladislava Csontosa SJ a Miloša Lichnera SJ. Príbuzní otca Vendelína priniesli množstvo fotografií, listov a písomností spojených s jeho životom. Diskusia o prednáškach priniesla pekné svedectvá od ľudí, ktorí buď osobne poznali pátra Javorku alebo sa zaujímajú o jeho pôsobenie. V tejto súvislosti viacerí spomínali svätosť jeho života.
Spoločnosť Ježišova na Slovensku a Žilinská diecéza sa rozhodli hlbšie spoznať život pátra Vendelína Javorku SJ, a preto v priebehu niekoľkých mesiacov budú skúmať všetky dostupné písomnosti spojené s jeho životom nachádzajúce sa buď v archívoch vo Vatikáne alebo v archíve Spoločnosti Ježišovej v Ríme. S výsledkami výskumu oboznámia verejnosť počas Týždňa kresťanskej kultúry na sympóziu v piatok 30. septembra v Diecéznom centre v Žiline.
Pri tejto príležitosti Inštitút Communio, n.o. a časopis Naša Žilinská diecéza vyhlásili esejistickú súťaž pre deti, mládež a dospelých pod názvom Moja misia, výsledky ktorej budú odprezentované takisto počas Týždňa kresťanskej kultúry 30. septembra.
Vendelín Javorka SJ (Černová 1882-Žilina 1966) bol budovateľom a prvým rektorom Pápežského ruského kolégia (Russicum) v Ríme v rokoch 1929-1934. Russicum je inštitúcia, ktorá vzdeláva kňazov pripravujúcich sa na misiu v Rusku. V roku 1944 bol odsúdený na desať rokov nútených prác v pracovnom tábore za polárnym kruhom v Rusku. V roku 1990 bol rehabilitovaný.
Zdeno Pupík