06. 03. 2014
Domov   >   Ostatné   >   Kaplnky   >   Dekanát Žilina

Kaplnka Božieho milosrdenstva (1992)

Kaplnka Božieho Milosrdenstva sa nachádza na najmladšom sídlisku mesta Žilina - Hájik. 

Kaplnka je rozdelená na dve časti. Novou prístavbou vznikol dôstojný bohoslužobný priestor a staré miestnosti boli zrekonštruované, slúžia zároveň ako pastoračné a administratívne priestory.

Bohoslužobný priestor sa nachádza v ľavej časti. Je charakterizovaný lomeným poloblúkom, ktorý svojim tvarom pripomína hlavnú loď v chráme. Na vyvýšenej časti sa nachádza najčestnejšie miesto - bohostánok, ktorý je štýlovo zladený s obetným stolom, krížom, anbonou a stoličkou kňaza. Tieto súčasti sú dielom ľudovoumeleckého družstva Rezbár z Rajca. Na hlavnej stene je reprodukcia obrazu Božie Milosrdenstvo.

V pravej časti kaplnky sú pastoračné priestory - sakristia (slúži na prípravu na sv. omšu a nachádza sa v nej liturgické oblečenie kňaza a miništrantov), vedľa sú administratívne priestory - kancelária.

Ďalej je tu väčšia miestnosť, ktorá slúži na činnosti súvisiace s pastorizačným centrom - posedenie pre deti, premietanie filmov. Jej súčasťou je aj spovedelnica. Táto miestnosť má veľké dvojkrídlové drevené dvere, ktoré úplným otvorením zväčšia priestory na slúženie sv. omše.
Na stene oproti vchodu sa nachádza pri fotografii súsošia Pieta socha Fatimskej Panny Márie, ktorá bola dovezená do kaplnky priamo z pútnického miesta Fatima. Výška sochy je 1 meter.

Kaplnka má celkovú kapacitu približne 240 miest na sedenie a rozlohu 295 m².Návrat späť