NÁUKA CIRKVI:
Jedným zo základných prvkov Jubilejného
roka 2025 sú odpustky,
v ktorých sa prejavuje plnosť milosrdenstva nebeského Otca, ktorý vychádza v
ústrety svojou láskou, vyjadrenou odpustením hriechov. Vykonané zmierenie s
Bohom nevylučuje, že zostávajú určité dôsledky hriechu, od ktorých je potrebné
sa očistiť. „Zvyšky hriechu sa odstraňujú odpustkami vždy skrze milosť Krista"
(porov. František, Spes non
confundit, 23).
Odpustky sú odpustením časného trestu pred Bohom za hriechy, vzhľadom na vinu už zotretú, ktoré vhodne disponovaný veriaci za istých určených podmienok dosahuje pomocou Cirkvi, ktorá ako vysluhovateľka vykúpenia s autoritou spravuje a udeľuje poklad zadosťučinení Krista a svätých (kán. 992; porov. KKC 1471 a 1498).
Odpustky sa získavajú prostredníctvom Cirkvi, ktorá na základe moci zväzovať a rozväzovať, ktorú jej udelil Kristus, zakročuje v prospech kresťana a otvára mu poklad zásluh Ježiša Krista a svätých, aby dostal od Otca milosrdenstiev odpustenie časných trestov, ktoré si zasluhuje za svoje hriechy. Cirkev tým chce kresťanovi nielen prísť na pomoc prostriedkom vnútorného očistenia, ale ho chce aj povzbudiť, aby konal skutky nábožnosti, pokánia a lásky pre svoje vlastné posvätenie.
Odpustky sú čiastočné alebo úplné podľa toho, či od časného trestu, ktorý treba vykonať za hriechy, oslobodzujú čiastočne alebo úplne (kán. 993).
Každý veriaci môže tak čiastočné, ako aj úplné odpustky získať buď pre seba alebo venovať zomrelým na spôsob prosebnej modlitby. A teda môžeme pomáhať zosnulým veriacim tým, že pre nich získavame odpustky, aby tak boli oslobodení od časných trestov, ktoré si zaslúžili za svoje hriechy (kán. 994; KKC 1032 a 1479).
Počas riadneho Jubilejného roka 2025 odpustky majú „mimoriadny význam" pretože Božie milosrdenstvo „berie na seba podobu odpustkov, ktoré Otec prostredníctvom Kristovej nevesty ponúka hriešnikovi, ktorému už bolo odpustené a oslobodzuje ho od každej stopy následkov hriechu". (František, Misericordiae vultus, 22)
Podmienky pre získanie odpustkov:
1. odpustky môže získať veriaci pre seba alebo pre zomrelých
2. veriaci má byť v stave posväcujúcej milosti (sviatostná spoveď môže byť vykonaná aj zopár dní pred vykonaním predpísaného skutku a nemusí sa opakovať)
3. sväté prijímanie (je potrebné pre každé odpustky, je vhodné pristúpiť v ten istý deň, v ktorý sa plnia predpísané úkony)
4. dispozícia vylučujúca aj všedný hriech a akúkoľvek pripútanosť k hriechu
5. modlitba na úmysel Svätého Otca
6. vykonanie stanoveného skutku
7. úplné odpustky je možné získať aj dvakrát za deň, ak veriaci v ten istý deň druhý raz legitímne pristúpi k Svätému Prijímaniu, tie sa však vzťahujú len na zosnulých (Normy o udeľovaní odpustkov, III).
Skutok, potrebný pre získanie odpustkov počas Jubilejného roka 2025
1. Vykonať nábožnú púť na ktorékoľvek jubilejné posvätné miesto
a tam sa zúčastniť svätej omše alebo slávenia Božieho Slova, Liturgie hodín, Krížovej cesty, mariánskeho ruženca, hymnu Akatist alebo obradu zmierenia, ktorý sa končí s individuálnym vyznaním a rozhrešením.
2. Zbožnou návštevou jubilejného miesta – individuálne alebo v skupine
a tam primeraný čas zotrvať v eucharistickej adorácii a rozjímaní, ktoré sa zakončí modlitbou Otče náš, Vyznaním viery a invokáciou k Panne Márii.
3. Skutkom milosrdenstva a pokánia:
a) účasťou na ľudových misiách, duchovných cvičeniach, formačných stretnutiach,
b) dlhším časom návštevy tých, čo sú v núdzi alebo v ťažkostiach (chorých, uväznených, osamelých starých ľudí, zdravotne znevýhodnených),
c) zdržať sa aspoň jeden deň márnivej zábavy (skutočnej či virtuálnej) a zbytočného konzumu (napr. pôstom alebo zdržanlivosťou podľa noriem Cirkvi), darovaním primeranej sumy peňazí chudobným, podporovaním diel náboženského alebo sociálneho charakteru,
d) venovaním primeranej časti svojho voľného času dobrovoľníckej činnosti v záujme spoločenstva.
(Podrobnejšie: Apoštolská penitenciária, Normy o udeľovaní odpustkov počas riadneho Jubilea v roku 2025 vyhláseného pápežom Františkom, 13.05.2024).