13. 04. 2017
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na Veľkonočnú nedeľu: Žije!

Hádam nikdy v dejinách nebolo ľudstvo tak systematicky oberané o nádej, ako dnes. Hádam nikdy nebolo tak hromadne šírené presvedčenie o nezmyselnosti života. 

Tento týždeň som čítal článok o internetovej hre pre deti, ktorá trvá 50 dní a jej poslednou úlohou je spáchať samovraždu v mene akéhosi lepšieho života...

V akom kontraste s tým je dnešná radostná zvesť, ktorú celá Cirkev cez každého svojho člena šíri do celého sveta: Ježiš žije! Nie sme odsúdení na beznádej, náš život nie je nezmyselný! Čaká nás krásna, radostná, šťastná večnosť, ktorá sa začala už tu tým, že sme vyznali svoje previnenia a podriadili život Ježišovi, Pánovi nad životom a smrťou! A pokračuje slávením sviatostí a životom riadeným Duchom Svätým, ktorý nás vedie ku konaniu dobra.

Je nesmierne dôležité, aby sme ako kresťania túto radostnú zvesť žili a šírili. Veď sme vlastníkmi nádeje pre každého konkrétneho človeka! Nie pre nejaké masy, pre nejaké skupiny, ale pre každého osobne. Náš Boh každého človeka chcel, každého čaká doma v nebi. A my poznáme cestu – Ježiš Kristus, ktorý trpel, zomrel a vstal z mŕtvych! A je s nami, aby sme svoj život zvládli dobre! Žiť s Ježišom znamená ohlasovať všetkým okolo seba radostnú zvesť o zmysluplnosti života, o jeho večnom trvaní, o pokoji a víťazstve nad zlom.

Prečo mnohí kresťania mlčia? Nielen slovami, ale najmä svojím životom? Prečo sa divne pozerajú, keď ich pozdravujem: „Kristus vstal z mŕtvych!"? Prečo takmer nik neodpovedá: „Skutočne vstal!"?

Je tvoj život neustálym volaním: „Ježiš žije!"? Ak nie, dnes je ten deň, keď to začni meniť. Ináč patríš medzi tých, čo šíria beznádej... (Pane, zmiluj sa!) Preto skúmaj svoje srdce, či je v ňom Ježiš, a daj mu priestor, aby cez teba každému prinášal radosť skutočne kresťanského života.

Náš otec na veľkonočný pondelok chodil s nami, svojimi tromi synmi, po rodine, všade si vypýtal hrnček vody, namočil doň ruku, pokropil každú ženu v rodine a každej osobitne hovoril: „Pán Ježiš Kristus vstal z mŕtvych, aleluja, aleluja!" A všetky vedeli, že majú odpovedať: „Radujme sa, aleluja, aleluja!" A my, jeho synovia, sme to za ním opakovali, takže radostná zvesť sa celý deň neustále opakovala.

Čo budeš ohlasovať ty? A nielen dnes či zajtra...


Na stiahnutie

16. 4. 2017.docNávrat späť