15. 11. 2016
Domov   >   Udalosti

V Žiline sa hovorilo o pomoci seniorom

Nezisková organizácia Áno pre život zorganizovala spoločne s Radou seniorov Mesta Žilina verejnú besedu 

týkajúcu sa problematiky zneužívania, zlého zaobchádzania, zanedbávania starostlivosti a násilia na starších.

Beseda sa uskutočnila 14. novembra na Mestskom úrade v Žiline pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie a primátora Mesta Žilina Ing. Igora Chomu. Pozvanie na diskusiu prijali odborníci s dlhoročnými skúsenosťami – riaditeľ odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva PZ Žilina plk. Mgr. Roman Kubala; preventistka Krajského riaditeľstva PZ v Žiline kpt. Ing. Soňa Vinková; prezidentka Fóra pre pomoc starším Ľubica Gálisová a poslankyňa NR SR, členka Výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová.

Diskutovať prišli najmä seniori, ktorí sa zaujímali o tzv. šmejdov či bankových podvodníkov. Dozvedeli sa taktiež, kam je potrebné nahlásiť podozrenie z týrania starších ľudí, nulovej tolerancii voči násiliu a možnostiach pomoci či už prostredníctvom policajných zložiek, obcí či mimovládnych organizácií. Rýchlou pomocou môže byť telefonát – okrem známeho čísla 159, aj na Senior linku 0800 172 500, ktorú prevádzkuje Fórum pre pomoc starším alebo na Linku pomoci 0800 12 00 24.Vy, ktorí ste ohrození správaním iného člena rodiny, nenechávajte si svoje pocity pre seba. Pre rodičov je zvlášť bolestné si priznať, že ich týrajú vlastné deti. Domáce násilie však nie je ničím ospravedlniteľné," povzbudila účastníkov besedy Anna Verešová.

Beseda je súčasťou kampane „Domáce násilie ubližuje všetkým", ktorú každoročne na jeseň organizuje Áno pre život, n. o. Organizácia sa tak snaží upozorňovať verejnosť na problematiku domáceho násilia pri príležitosti Svetových dní – prevencie týrania a zneužívania detí a – boja proti násiliu páchanému na ženách. Medzi sprievodné aktivity kampane patrí aj Benefičný koncert pre ľudí v núdzi, ktorý sa uskutoční 20.11.2016 v Dome umenia Fatra v Žiline a interaktívne prednášky pre študentov stredných škôl.Návrat späť