10. 04. 2017
Domov   >   Udalosti

Najvyššie pápežské vyznamenanie do Žiliny

Na základe žiadosti žilinského biskupa Mons. Tomáša Galisa udelil Svätý Otec František 23. januára 2017 vyznamenanie

Pro Ecclesia et Pontifice MUDr. Oľge Čechovej za pomoc pri obnove a rozvoji duchovného života. Otec biskup vyznamenanie odovzdal na Kvetnú nedeľu 9. apríla 2017 počas svätej omše v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline, ktorú slávil so zástupcami mladých ľudí z celej diecézy. Mons. Jozef Šelinga v krátkom laudatio zdôraznil význam rozhodnutia v živote MUDr. Čechovej a v živote každého jedného z nás, ocenil jej zásluhy pri obnove viery v Žiline počas totality pred rokom 1989 a v čase slobody do dnešných dní. Oľga Čechová zakončila ďakovnú reč slovami: „Život s Ježišom je jedno veľké dobrodružstvo."

Oľga Čechová sa narodila 4. júna 1932 v Malej Čause (okr. Prievidza). Detstvo strávila na Orave, na zdravotnú školu chodila v Martine, medicínu vyštudovala v Bratislave. Veľmi sa angažovala pre Božie veci pred rokom 1989, aj keď mala z toho problémy. Formovala ju duchovná atmosféra rodín Záborských a Neuwirthovcov. Ako medička učila tajne aj náboženstvo, ako pediatrička pomohla nespočetnému množstvu detí, veľa kňazov ocenilo jej konkrétnu pomoc. Doteraz je aktívna v hnutí fokoláre.

Pápežské vyznamenanie Pro Ecclesia et Pontifice (v preklade Pre Cirkev a pápeža) založil pápež Lev XIII. 17. júla 1888 pri príležitosti päťdesiateho výročia svojej kňazskej vysviacky. Z pôvodne jednorazového ocenenia vznikla tradícia a v súčasnosti sa udeľuje laikom i kňazom za význačnú službu Cirkvi. Ide o najvyššie vyznamenanie, ktoré pápež môže udeliť laikom. Prvým Slovákom, ktorý dostal toto ocenenie, bol pravdepodobne katolícky kňaz Jozef Kompánek.


Vyznamenanie.jpg IMG_20170405_133147.jpgNávrat späť