21. 03. 2016
Domov   >   Udalosti

Červený kríž a rád sv. Lazára podpísali v Žiline Memorandum o spolupráci

Zdôrazňujúc význam humanitného a charitatívneho poslania oboch organizácií podpísali zástupcovia Slovenského červeného krížu
z územného spolku Žilina a predstavitelia Slovenskej komendy Českého veľkopriorstva Vojenského a špitálskeho rádu sv. Lazára Jeruzalemského Memorandum o spolupráci a porozumení. Stalo sa tak symbolicky dňa 11. marca 2016 na sviatok sv. Sofronia, jeruzalemského patriarchu a jedného z patrónov svätolazarského rádu, ktorý dal v 7. storočí postaviť kostol pre malomocných pred hradbami Jeruzalema, kde neskôr vznikol špitál sv. Lazára.
Slovenský červený kríž (ďalej aj SČK) prevádzkuje v Žiline sociálne zariadenie pre seniorov , Dom sv. Lazára, s nepretržitou starostlivosťou o dvanástich, prevažne ležiacich klientov. Rád sv. Lazára v rámci memoranda zaradil dom pod kuratelou SČK medzi svoje stále patronátne zariadenia, ktoré budú rytieri podporovať materiálne, príp. dobrovoľníckou pomocou. Okrem toho sa zástupcovia oboch organizácii dohodli na spolupráci pri zaisťovaní dobrovoľníckej služby prvej pomoci na katolíckych púťach organizovaných pod hlavičkou Lazariánskej pomoci Slovensko n.o.
Rád sv. Lazára v súčasnosti pripravuje výzdobu izieb pre klientov, kde by mali okrem iného pribudnúť veľkoformátové fotografie prírody a architektúry žilinského regiónu. Podľa riaditeľa SČK z územného spolku Žilina, PhDr. Martina Brňáka, PhD. ide o vítanú pomoc, keďže väčšina klientov už neopúšťa interiéry zariadenia. Zástupcovia rádu na stretnutí prisľúbili pre Dom sv. Lazára aj ďalšiu pomoc na zaistení prevádzkových potrieb pre klientov.
Sv. Lazár Jeruzalemský, u nás známy ako sv. Lazár z Betánie, spoločný patrón domu pre seniorov v Žiline a rádu sv. Lazára, bol biblickým priateľom Ježiša Krista. Na Lazárovi vykonal Ježiš jeden zo svojich najväčších zázrakov, keď ho vzkriesil z mŕtvych. Farizeji a učeníci ho preto znenávideli a usilovali mu o život. Lazár musel pred prenasledovaním utiecť zo Svätej Zeme a podľa západnej tradície sa spolu so sestrami usadil v južnom Francúzsku. V prístavnom meste Marseille začal kázať o Ježišovi a stal sa tu biskupom. Sv. Lazár spájaný s chorobou a uzdravením je preto patrónom malomocných, nevyliečiteľne chorých a umierajúcich, ako aj patrónom mesta Marseille. Neďaleko Žiliny je mu zasvätená prvá Kaplnka sv. Lazára z Betánie na Slovensku, ktorú v roku 2015 požehnal pražský arcibiskup a generálny kaplán rádu sv. Lazára, kardinál Dominik Duka spolu s žilinským diecéznym biskupom Tomášom Galisom. Zatiaľ čo červený kríž je od druhej polovice 19. storočia medzinárodným symbolom pre označenie zdravotníckych a nemocničných zariadení, zelený lazariánsky kríž sa ujal ako označenie verejných a nemocničných lekární.
-ro-
------------------------------------------------
Vznik Vojenského a špitálskeho rádu svätého Lazára Jeruzalemského je spojený s križiackymi výpravami do Svätej Zeme zahájenými na konci 11. storočia, kedy sa rádoví rytieri zúčastňovali vojenských operácii na ochranu kresťanských pútnikov a predovšetkým sa starali o ľudí postihnutých malomocenstvom. Toto povolanie zostalo rádu aj po návrate rytierov do Európy v 13. storočí. Rád sa stal laickým, pod patronátom francúzskej koruny, a tak je tomu dodnes. V súlade s historickou tradíciou popri ústrednej špitálskej činnosti rád prevádzkoval vojenskú akadémiu a jej kadeti hájili záujmy francúzskej koruny v Stredomorí. Okrem starostlivosti o pacientov v terminálnych štádiách ochorení sa Svätolazársky rád v súčasnosti orientuje najmä na pomoc ľuďom bez domova, utečencom a pútnikom pri katolíckych púťach, kde zaisťuje bezplatný pitný režim. V Českej republike a na Slovensku rád pôsobí od r. 1937, z podnetu Karola VI. kniežaťa Schwarzenberga. Česká konferencia biskupov udelila rádu štatút združenia kresťanov podľa kánonu 322 CIC. Hlavným duchovným predstaviteľom celého rádu je pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, OP, ktorý zastáva funkciu generálneho kaplána rádu. Duchovným priorom Českého veľkopriorstva a jeho Slovenskej komendy je ostravsko – opavský biskup František Lobkowicz, O.Praem. Prítomnosť rádu sv. Lazára na území historického Uhorska je doložená už od roku 1181 a na území dnešného Slovenska od roku 1256.
Informuje: chev. Radovan Ocsovay, KCLJ, veliteľ Slovenskej komendy OSLJ, tel. 0911 138 777 (www.rslj.sk viď. aj www.zelenykriz.sk)


1.jpg



Návrat späť