01. 04. 2016
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Zamyslenie na 2. veľkonočnú nedeľu: Mnohorakosť milosrdenstva

Dnešné texty možno vnímať aj z pohľadu na mnohoraké spôsoby, akými Boh prejavuje svoje milosrdenstvo.


To základné sa dostalo apoštolom, keď k nim prišiel Ježiš s pozdravom: „Pokoj vám." A osobitne sa dostalo Tomášovi, ktorý videl a uveril.

Osobitné milosrdenstvo sa dostalo aj Jánovi. Bol vo vyhnanstve, no Boh mu tam dal veľkolepé zjavenie, ktoré dnes poznáme ako biblickú knihu. Nedal mu šancu nariekať nad „zlým svetom", ktorý ho prenasleduje, ale zjavil mu seba samého... A napokon môžeme vidieť milosrdenstvo prejavené mnohým ľuďom, ktorí túžili, aby na nich padla aspoň Petrova tôňa.

Všetky tieto prejavy Božieho milosrdenstva sú dôvodom spolu so žalmistom volať: „Oslavujme Pána, lebo je dobrý, lebo jeho milosrdenstvo trvá naveky" (Ž 118, 1).

Avšak na to, aby sme ho vždy a všade vnímali, potrebujeme širší pohľad na to, čo všetko Božie milosrdenstvo znamená. Ono totiž neznamená len to, že nám boli odpustené hriechy. Ani len to, že sme boli prijatí za adoptívne Božie deti. Ale ako to bolo tento týždeň v posvätnom čítaní Liturgie hodín, Božie milosrdenstvo znamená aj to, že máme účasť na Kristom utrpení, smrti a zmŕtvychvstaní a tým sa podieľame na vykúpení sveta.

Možno poviete, že tie prvé dve veci – odpustenie a prijatie – by nám celkom stačili. Že utrpenie by už nemuselo byť. Ale Boh nás miluje tak nesmierne (!), že chce, aby sme mali podiel na celom jeho diele. Aj na utrpení a smrti, ktoré podstúpil náš milovaný Ježiš. Tým vlastne dáva nášmu životu nový rozmer a novú dôstojnosť – skutočne máme účasť na všetkom, čo Boh koná. Nie pasívnu ako diváci, ale aktívnu svojím zmýšľaním, hovorením, konaním.

Aj naše utrpenia tak dostávajú nový rozmer, čo pochopili už mnohí veriaci, ktorí prijali svoje bolesti ako spoluúčasť na Ježišovom utrpení. Svätý Otec František, keď vyhlasoval mimoriadny jubilejný rok, Rok milosrdenstva, k tomu napísal: „Okrem toho myslím aj na tých, čo z rozličných dôvodov nemôžu prísť k svätej bráne – predovšetkým na chorých, starých a opustených, ktorí často nie sú schopní vyjsť z domova. Pre nich bude veľkou pomocou, ak budú prežívať chorobu a utrpenie ako zakúšanie blízkosti Pána, ktorý v tajomstve svojho utrpenia, svojej smrti a zmŕtvychvstania ukázal kráľovskú cestu, ako dať bolesti a osamelosti zmysel. Ich cestou, ako získať odpustky svätého roku, bude prežívanie tohto okamihu skúšky s vierou a s radostnou nádejou, prijímajúc Eucharistiu alebo zúčastňujúc sa na svätej omši a spoločnej modlitbe – aj prostredníctvom rôznych komunikačných prostriedkov" (List, ktorým sa udeľujú odpustky pri príležitosti mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva). Nie je to prejav nesmierneho Božieho milosrdenstva, keď odpustky Jubilejného roku môžu získať aj tí, čo nemôžu prísť do kostola? Ak máte doma chorých, často im túto možnosť pripomínajte – spolu s podmienkou, ktorú Svätý Otec určil: „... prežívanie tohto okamihu skúšky s vierou a s radostnou nádejou".

Nech je dnešná nedeľa Božieho milosrdenstva pre teba príležitosťou vidieť svet okolo seba novým pohľadom – vidieť, akými mnohorakými spôsobmi ti je Boh milosrdný. Aj keď si osamelý či chorý... Ale aj vtedy, keď sa tešíš zo zdravia a šťastnej rodiny. „Lebo jeho milosrdenstvo je večné..."


Na stiahnutie

3. 4. 2016.doc



Návrat späť