18. 04. 2014
Domov   >   Ostatné   >   Zamyslenia

Veľkonočná nedeľa: Ohlasovanie víťazstva

Liturgia Veľkonočnej vigílie je od samého začiatku zameraná na ohlasovanie Ježišovho zmŕtvychvstania.

Ak je dobre a správne slávená, tak prvé ohlásenie – symbolické – je hneď na začiatku pri obrade svetla. Liturgické predpisy hovoria: „Vigíliu treba sláviť v noci tak, aby sa začala, keď už nastala noc," teda potme. V takom prípade je zapálenie ohňa a následné zapálenie veľkonočnej sviece prvým ohlásením radostnej zvesti Ježišovho víťazstva: svetlo premohlo tmu!

Po sprievode do chrámu, spojenom so zapaľovaním ďalších sviec (všimni si ten dôležitý symbol, že veriaci si oheň podávajú, nik si nesmie zapáliť svetlo svojimi zápalkami, svetlo sa šíri od Krista a v Cirkvi – v kostole), nasleduje veľkonočný chválospev, ktorý priamo hovorí: „Ježiš Kristus slávne vstal z mŕtvych..." Celý chválospev je druhým zvestovaním vykúpenia, ktoré nám získal veľkonočný Baránok.

Tretie dá na seba trochu čakať. Je to Sláva Bohu na výsostiach po siedmich čítaniach zo Starého zákona a po speve siedmich žalmov. Ich zmyslom je osvetliť spásonosný dialóg medzi Bohom a človekom v dejinách, ktoré nie nadarmo voláme dejinami spásy. Keď sa zdá, že Boh sa nikdy od človeka nedočká dokonalej odpovede na svoju lásku, Cirkev akoby v predzvesti udalostí Nového zákona spieva radostné Glória, lebo vidí riešenie, vidí dokonalú odpoveď Bohočloveka Ježiša Krista.

Štvrté ohlásenie Otcovej odpovede na Ježišovo utrpenie a smrť je v slávnostnom Aleluja. „Pánova pravica mocne zasiahla... To sa stalo na pokyn Pána." Tak spievame v 118. žalme.

A napokon piate zvestovanie Ježišovho zmŕtvychvstania je v evanjeliu, keď o tom hovorí najprv anjel a potom sám Ježiš, ktorý sa zjavuje ženám, utekajúcim od hrobu.

Vnímaš múdrosť Cirkvi pri zostavovaní liturgických obradov? Vôbec nejde o to, aby obrady boli dlhé, ale o to, aby naša radosť rástla. Keď vyhrá nejakú súťaž tvoj obľúbený športovec alebo tím, tak hľadáš správy na internete a dokážeš ich čítať aj stokrát, hoci ich podstatu už vieš: tvoj favorit vyhral. A presne to robí Cirkev túto noc: mnohorakým spôsobom hovorí všetkým svojim deťom, že náš favorit zvíťazil!

A my mu potom sľubujeme vernosť, keď v liturgii krstu obnovujeme svoje krstné sľuby pred tvárou celého neba (litánie ku všetkým svätým nám to pripomínajú) a vyjadrujeme ochotu aj pripravenosť stáť vždy po jeho boku. On naše sľuby prijíma a dáva nám sám seba v Eucharistii, aby sme boli schopní svojim sľubom dostáť. Dialóg lásky sa neskončil pri prázdnom hrobe. Prebieha v Cirkvi aj v živote veriacich.

Nádhera! Neviem iným slovom vyjadriť to, čo vo mne liturgia Veľkonočnej vigílie každý rok vzbudzuje. Bez ohľadu na to, ako krásne a dôsledne, či povrchne a ľahostajne je (ne)pripravená.

V našich krajoch však máme ešte šieste zvestovanie Ježišovho víťazstva nad smrťou, hriechom a diablom – je to procesia vzkriesenia. Keď sme už naplno prežili radosť v kostole, vynášame ju von do sveta, aby ľudia, ktorí s Ježišom nežijú, videli na nás, že sa stalo niečo mimoriadne a úžasné. Spievame z celého hrdla, sprevádzame Ježiša v Eucharistii a budíme všetkých spáčov, lebo sa stalo niečo úžasné: Ježiš vstal z mŕtvych!!! Alebo – ak sa procesia koná v nedeľu popoludní – tak zaujmeme svojou radostnou hlučnosťou (treba zo sebou zobrať bubny, gitary, trúbky, píšťalky...) všetkých, čo trávia Veľkú noc pri televízoroch či na cestách. Naše radostné svedectvo je pre nich veľmi dôležité, lebo je to možno jedna z mála možností, keď sa v nich objaví otázka: „Z čoho sa tí ľudia radujú?"

Viem, že k takému sláveniu Veľkej noci nám treba dorásť, dospieť. Ak v tvojej farnosti túto noc nebolo počuť radostné výkriky, ak ľudia vychádzali po dlhých obradoch z chrámu len a len unavení, bez štipky nadšenia, nežiaľ veľmi. Urob však všetko pre to, aby tvoja radosť bola nákazlivá, žeby tak o rok bolo na základe tvojho svedectva vo vašom kostole viac radostných bláznov pre Krista.

Kristus vstal z mŕtvych! Naozaj vstal!

Všemohúci a večný Bože, ty si nám dnešného dňa Kristovým víťazstvom nad smrťou otvoril bránu do večného života; preto s radosťou slávime jeho zmŕtvychvstanie a prosíme ťa, obnov nás Duchom Svätým, aby sme povstali k novému životu. Skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.


Na stiahnutie

20. 4. 2014 A4.doc



Návrat späť